Нека замириса на печен леб: Леб од банани и ореви

За да го подготвите овој сладок леб потребен ви е околу еден час

Потребни состојки:
  • 1¼ чаши остро брашно
  • 1 лажичка сода
  • пола лажичка сол
  • 2 јајца на собна температура
  • 1/2 лажичка екстракт од ванила
  • 1 лажица путер
  • 1 филџанче шеќер
  • 3 лажици пире од зрели банани
  • пола шолја тостирани и иситнети ореви
Подготовка:

Брашното, содата и солта измешајте ги во посебен сад и ставете ги настрана. Изматете ги јајцата и ванилата и оставете ги настрана. Премачкајте го калапот за печење (20 x 10 см) со путер.

Измешајте го шеќерот и путерот додека не стане кремаст. Потоа додадете ја мешавината на јајца и ванила. Измешајте со миксер, па додадете го пирето од бананите.

Користејќи силиконски лопатка во горенаведената мешавина додадете го брашното, содата и солта. На крајот додадете ги оревите. Измешајте добро, па ставете ја смесата во подмачкан и набрашнет калап и печете околу 55 минути во рерна загреана на 180 степени.

Кога ќе го извадите лебот од рерната, оставете го да се олади 5 минути, а потоа извадете го од калапот. Најдобро е да се сервира ден после печењето.