Неколку причини зошто е добро да се јаде лута храна

Добра вест за сите вас кои сакате зачини – зачинетата храна поседува бројни поволни здравствени својства:

  • Зачините како што се циметот, куркумата, биберот, чили пиперките и кимот го забрзуваат метаболизмот и го регулираат апетитот.
  • Студија од 2015 година покажала дека личностите кои јадат зачинета храна 6 до 7 пати неделно имаат за 14 % помал ризик од смрт. На тој начин зачините ни овозможуваат подолго да живееме.

  • Одделни зачини како што се куркумата, лукот и ѓумбирот ги смируваат воспаленијата во организмот и ги ублажуваат симптомите на артритис.
  • Истражувањата покажале дека капсаицинот од чили пиперките може да го забави растот на клетките на рак на простата.
  • Кимот и куркумата поседуваат антибактериски својства така што го намалуваат ризикот од бактериски инфекции.

Сосема доволно причини за да додадете малку зачини во своите оброци. На здравје!