Нискокалорични грицки кои можете да ги јадете во кој било дел од денот

Овие намирници се добри како грицки, а и не дебелат многу

Бадеми

Богати се со алфа токоферол, облик на витаминот Е кој телото најбрзо го апсорбира. Тој витамин има антиоксидативно делување и го спречува оштетувањето на клетките после тренинг. Изедете една рака бадеми во текот на денот и ќе бидете поприлично сити.

Темно чоколадо

Содржи флавонол кој припаѓа на групата растителни материи кои му користат на здравјето. Исто така, го поттикнува крвотокот, на што особено се радуваат вашите мускули после тренинг.

Сушени смокви

Ќе го обезбедат телото со потребната енергија, па затоа е идеално да се консумираат пред тренинг. Освен тоа содржат и големо количество на калиум – важен материјал за забрзување на регенерацијата на организмот.

Банани

Заради високото количество калиум што го содржи ова овошје нема да имате грчеви во мускулите и ќе бидете полни со енергија. Освен тоа, заради големото количество јаглехидрати бананите се вистинско супергориво за мускулите.

Леблебија

Станува збор за нискокалорична намирница која можете да ја најдете во секоја продавница за здрава храна, и е идеална замена за стандардните грицки – можете да ја носите и на работа. Нејзината огромна предност е во тоа дека е мошне богата со минерали, протеини, магнезиум, железо, како и влакна. Се на се – пожелно е да биде на вашата листа со здрави грицки.

Ф’стаци

Кога велиме ф’стаци мислиме на оние во лушпа. Не на оние преработените со адитиви и дополнителни масла. Главно ф’стаците се мошне здрави, треба да се напомене дека се малку калорични, а, исто така, и мошне вкусни така што ги задоволуваат сите потребни критериуми да се најдат на нашата листа здрави намирници. А и се одлични антиоксиданти.