Основи за бањање бебиња: водич за родители

Дали сте нервозни што ќе го капете вашето новороденче? Капењето на лизгаво бебе на почетокот може да е застрашувачки, но со малку вежбање, ќе почнете да се чувствувате поудобно за време на капењето. Започнете со учење на основите за бебешка бања.

Дали сте нервозни што ќе го капете вашето новороденче? Капењето на лизгаво бебе на почетокот може да е застрашувачки, но со малку вежбање, ќе почнете да се чувствувате поудобно за време на капењето. Започнете со учење на основите за бебешка бања.

Колку често на моето новороденче му треба бања?
Нема потреба да го капете вашето новороденче секој ден. Три пати неделно може да биде доволно додека вашето бебе не стане помобилно. Премногу капење на вашето бебе може да ја исуши кожата на вашето бебе.

Ако сте брзи и темелни со менувањето на пелените и крпите за подригнување, веќе ги чистите деловите на кои им треба внимание – лицето, вратот и областа на пелените. Помеѓу капењето, можете да ги проверите и наборите на кожата на вашето бебе, вклучувајќи ги бутовите, препоните, пазувите и брадата. Доколку е потребно, исчистете ги овие места со влажна крпа за перење.

Дали е подобро да го бањам моето бебе наутро или навечер?
Тоа зависи од вас. Изберете време кога не сте избрзани или веројатно ќе ве прекинат. Некои родители се одлучуваат за утринско капење, кога нивните бебиња се будни. Други претпочитаат да ги направат бањите за бебиња дел од смирувачки ритуал пред спиење. Ако го капете вашето бебе после хранење, размислете да почекате прво да се смири стомакот на вашето бебе.

Дали е доволно добра бања со сунѓер?
Американската академија за педијатрија препорачува капење со сунѓер додека не падне трупецот од папочната врвца – што може да потрае една или две недели. За да го бањате вашето бебе со сунѓер, ќе ви требаат:

Топло место со рамна површина. Ќе работи шанкот за бања или кујна, маса за пресоблекување или цврст кревет. Дури и ќебе или крпа на подот е во ред. Поставете ги тврдите површини со ќебе или крпа.
Меко ќебе, крпа или подлога за пресоблекување. Раширете го за да лежи вашето бебе.
Слободна рака. Секогаш држете ја едната рака на вашето бебе. На масата за пресоблекување, користете ја и безбедносната лента.
Мијалник или плиток слив за задржување на водата. Истурете топла вода во сливот или мијалникот. Проверете ја температурата на водата со рака за да бидете сигурни дека не е премногу жешка.
Основни потреби за бањање. Соберете крпа за перење, крпа – по можност со вградена хауба – бебешки шампон и сапун без мирис, марамчиња за бебиња, чиста пелена и пресоблекување.
Соблечете го вашето бебе и завиткајте го во крпа. Легнете го вашето бебе на грб во подготвеното место. За да го загреете вашето бебе, изложувајте ги само деловите од телото на вашето бебе што ги миете. Намачкајте ја крпата со обична, топла вода. Потоа исцедете го вишокот вода и избришете го лицето на вашето бебе. Избришете го секој очен капак од внатре кон надворешниот агол.

За да го исчистите телото на вашето бебе, користете навлажнета крпа за перење натопена во обична или сапунска вода. Ако користите сапун, проверете дали е благ и навлажнувачки. Посебно внимавајте на наборите под пазувите, зад ушите, околу вратот и во пределот на пелените. Исто така, измијте ги прстите и прстите на вашето бебе.

Каков тип на када за бебиња е најдобар?
Откако вашето бебе е подготвено за бања, можете да користите пластична када или мијалник. Обложете ја кадата или мијалникот со чиста крпа. Соберете ги залихите што би ги искористиле за сунѓерска бања, шолја вода за плакнење и шампон за бебиња, доколку е потребно, пред време. Ова ќе ви овозможи постојано да ја држите едната рака на бебето. Никогаш не го оставајте вашето бебе само во вода.

Колку вода треба да ставам во кадата?
Вообичаена препорака е околу 5 сантиметри. За време на капењето, секогаш внимавајте на вашето бебе неподелено внимание и држете го безбедно. Ако заборавите нешто што ви треба за бањање, земете го вашето бебе со вас. Никогаш не го оставајте вашето бебе само во када дури и за миг.

Што е со температурата на водата?
Топлата вода е најдобра. За да спречите изгореници, поставете го термостатот на бојлерот на под 49 C. Секогаш проверувајте ја температурата на водата со рака пред да го капете бебето. Насочете се кон вода за капење околу 38 C. Бидете сигурни дека и просторијата е удобно топла. Мокрото бебе може лесно да се излади.

Кој е најдобриот начин да го држам моето новороденче во када?
Сигурното држење ќе му помогне на вашето бебе да се чувствува удобно – и да остане безбедно – во кадата. Користете ја вашата недоминантна рака за да ги поддржите главата и вратот на вашето бебе, а другата да го држите и водите телото на вашето бебе во водата, прво нозете. Продолжете да ја поддржувате главата и грбот на вашето бебе колку што е потребно. Може да посегнете зад вашето бебе и да се држите за неговата или нејзината спротивна рака во текот на бањата.

Што треба прво да измијам?
Повеќето родители почнуваат со главата и лицето на бебето и се движат надолу кон повалканите делови од телото. Ова ги спречува исплакнетите области повторно да станат сапунести.

Дали треба да ја измијам косата на моето новороденче?
Ако вашето новороденче има коса и мислите дека треба да се мие, повелете. Со слободна рака, нежно масирајте капка благ бебешки шампон во скалпот на вашето бебе. Исплакнете го шампонот со шолја вода или влажна крпа за перење, со едната рака на челото на вашето бебе за да не излезе пената од неговите или нејзините очи.

Дали лосионот после бањање на бебињата ќе помогне да се спречи осип?
На повеќето новороденчиња не им е потребен лосион после бањање. Ако кожата на вашето бебе е многу сува, нанесете мала количина на навлажнувач за бебиња без мирис на сувите места. Масажата може да направи вашето бебе да се чувствува добро. Ако сувоста продолжи, можеби премногу често го капете вашето бебе.