Осум намирници кои имаат повеќе витамин Ц од портокалот

Збогатете ја вашата исхрана со овие намирници богати со витамин Ц за кои некои истражувања покажуваат дека може да помогнат имунитетот да се одбрани од настинки.

Збогатете ја вашата исхрана со овие намирници богати со витамин Ц за кои некои истражувања покажуваат дека може да помогнат имунитетот да се одбрани од настинки.

Чили пиперки

Половина шолја исечкани чили пиперчиња содржи 107,8 мг витамин Ц. Освен тоа, научниците од Универзитетот Бафало откриле дека капсаицинот, соединение што им дава лутина на чили пиперките, може да помогне во ублажување на болките во зглобовите и мускулите.

Црвена пиперка

Една шолја исечкана црвена пиперка содржи речиси три пати повеќе витамин Ц од портокалот, дури 190мг. Црвената пиперка е и одличен извор на витаминот А, кој го чува здравјето на очите.

Зелена пиперка

Шолја исечкана зелена пиперка содржи помалку витамин Ц од зелената, но со уделот од 120мг и натаму чини 200 проценти од дневно препорачаната доза. Зелената пиперка и одличен извор и на растителни влакна.

Брокула

Брокулата има 132мг витамин Ц. Освен тоа, студиите покажуваат дека брокулата помага во превенција на карцином.

Јагоди

Една шолја од ова суперовошје содржи 84,7мг витамин Ц и здрави фолати, како и други соединенија добри за здравјето. Јагодите помагаат и за избелување на забите.

Карфиол

Неважно дали ќе го печете или ќе го готвите на пареа, мала главица карфиол ви дава 127,7мг витамин Ц, како и 5гр влакна и 5гр протеини.

Ананас

Освен 78,9мг витамин Ц, анансот содржи и бромелаин, ензим кој помага во разградување на храната и намалување на надуеноста. Бромелаинот делува и како природно противвоспалително средство кое може да ви помогне побрзо да се опоравите по тежок тренинг.

Киви

Една порција киви (околу 2 парчиња) има 137,2мг витамин Ц. Освен тоа, кивито е богато и со калиум и бакар.