Откажете се од пушењето засекогаш: Сè што ви треба е овој природен рецепт

Нанесете ја смесата на кожата под носот или ставете неколку капки на вата и длабоко вдишете секогаш кога ќе почувствувате потреба за цигара

Eдна од зависностите на 21 век која не се намалува е пушењето. Но доколку се обидувате да се откажете од пушењето, ви предлагаме природен рецепт со едноставни состојки кои трајно ќе ве одвикнат од штетната навика. Ако сте се обиделе со различни лепенки, гуми за џвакање и сл. редно е да пробате по природен пат да стасате до целта.

Потребни состојки:

  • половина грејпфрут,
  • половина портокал,
  • 20 мл чај од камилица,
  • 30 г масло од јојоба,
  • 30 г маслиново масло,
  • 30 г кокосово масло,
  • 5 г оригано.

Подготовката е едноставна. Исцедете ги грејпфрутот и портокалот. Во посебен сад измешајте ги сите состојки, односно мешајте се додека не добиете хомогена смеса. Потоа ставете ја во тегла и затворете ја. Нанесете ја смесата на кожата под носот или ставете неколку капки на вата и длабоко вдишете секогаш кога ќе почувствувате потреба за цигара.