“Ова беше најлошиот ден од почетокот на пандемијата“! Првиот човек на СЗО откри застрашувачки податоци

Светската здравствена организација (СЗО) денес изрази загриженост поради рекордните 106.000 случаи на зараза со коронавирус во текот на денот, повеќето во сиромашните земји, додека во исто време многу развиени земји почнуваат да се отвораат.

СЗО наведува дека во последните 24 часа се забележани 106.000 новозаболени од КОВИД-19, што е најголем број во еден ден од почетокот на избивање на коронавирусот.

“Пред нас е се уште долг пат“, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус на конференцијата за медиумите.

“Многу сме загрижени поради порастот на бројот на случаеви во земјите со ниски и средни доходи“, рече Гебрејесус.

Директорот на СЗО за вонредни ситуации, Мајк Рајан предупреди дека наскоро ќе се достигне “трагичната граница од пет милиони случаи„.

Тој на пред конференцијата ги советуваше луѓето да избегнуваат земање на своја рака на лекот против маларија и за секој проблем да побараат стручна помош.