Ова се најдобрите светски фотографии на породување и бременост во 2018

Погледнете ја оваа прекрасна галерија фотографии во кои се овековечени моментите на бременост, породување и постпородилен период според годинешниот избор во организација на фотографите ширум светот - Birth Becomes Her

Оваа фасцинантна фотографија на Маријка Тоен е апсолутен победник, со само еден поглед на фотографијата ќе сфатите и зошто

Раѓањето е неверојатно и во целост единствено искуство за која било жена. Без оглед дали се работи за чин кој се случува дома или во болница, по природен пат или со царски рез, или во базен – нема дилема дека доаѓањето на свет на бебето е едно од најдрагоцените искуства на секоја жена.

Birth Becomes Her е заедница на фотографи специјализирани за породување, бременост и мајчинство, и веќе неколку години спроведува натпревари, на годишно ниво, со цел да му покаже на светот колкава длабочина има чинот на раѓање, но и колкава е моќта на фотографиите. Тие годинава во натпреварот примиле околу 1 000 фотографии, а повеќе од 20 000 луѓе гласале за победничките фотографии во различни категории.

Веруваме дека овие фотографии вредат да се погледнат и веруваме дека мајчинството и женското тело не би смееле да се цензурираат“, напишале организаторите на натпреварот на својата страница.

Во категоријата раѓање првото место го освоила фотографијата ‘Никаде и секаде‘ на Ребека Корси

Второто место и припаднало на интимната фотографија на раѓање во када на Ешли Марстон

Третото место во истата категорија го освоила фотографијата со царски рез од Уганда, на Лаура Кети.

Според изборот на читателите неколку фотографии добиле најмногу гласови:

 

Фотографката Ештер Едит снимила момент кој го нарекла ‘Three Souls Labor As One

Црно-белата фотографија на Селен Ролансон покажува силен момент во кој мајката го раѓа своето дете

Нели Кер-Фокс го фатила новороденото зад пластичниот параван како за прв пат ги поздравува мама и тато

Фатена меѓу два света„ е фотографијата на Доминик Ламонтан

Следната категорија прикажува интимни моменти на мајките после раѓањето

 

Првото место и припаднало на Вероника Ричардсон која снимила мајка со новороденото, а фотката ја нарекла „Вагинално породување после царски рез

Второто место и припаднало на фотографката Лејси Барат за силната фотка на мајка после породување

Третата позиција е за интимниот и нецензуриран момент на мајка која штотуку родила, на фотографката Кајли Гонзалес

Според гласовите на луѓето како најдобри се одбрани неколку фотки во категоријата доење:

 

Успех“ е насловот на фотографијата на Дебора Елентер

И Кори Јаниак снимила интересен детаљ од првото доење

Вероника Ричардсон има спокојна фотографија од чинот на доење

Кристина Бентон ја снимила фотографијата на првите оброци на мајката и бебето после раѓањето

И за крај, во категоријата бременост, исто така, се нашле еден куп преубави фотки, а ова се трите најдобри:

 

Џен Конвеј ја фотографирала својата „Божица

Мелиса Бензел прикажала магичен момент во кој трудница испливува од вода

Мајчина љубов“ е името на прекрасната фотографија на Ванеса Мендес, која се нашла на третото место