Оваа храна не ја јадете на празен стомак!

Доколку имате, понекогаш или често, проблеми со желудникот и варењето, обидете да ги избегнувате овие намирници на празен желудник!

Често ви е непријатно поради звуците кои вашите црева ги произведуваат? Дали некогаш сте се запрашале зошто понекогаш појадокот добро ќе ви дојде, а зошто некогаш вашата дигестија работи сто на час? Доколку имате, понекогаш или често, проблеми со желудникот и варењето, обидете да ги избегнувате овие намирници на празен желудник!

  • Суров зеленчук

Суровиот зеленчук е здрав и богат со витамини и минерали. Но, не се препорачува за појадок бидејќи суровиот зеленчук е вистински предизвик за вашата дигестија, особено кога го консумирате на празен желудник.

  • Јогурт

Ако имате чувствителен желудник, од појадокот кој вклучува јогурт може да тешко да ви дојде. Имено, јогуртот содржи здрави млечни бактерии кои, за жал, не стигнуваат до цревата бидејќи празниот желудник ги убива со својата киселина.

Што помага? Доволно е да консумирате неколку јаткасти плодови, парче авокадо или лажица снегулки, само за да не ви биде празен желудникот.

  • Банана

Бананата на празен стомак нагло го зголемува нивото на шеќер во крвта, но исто така тоа ниво многу брзо опаѓа. Последица од тоа може да биде нагли напади на глад во текот на денот.

  • Цитруси

Чаша свежо цеден сок од портокал? Звучи здраво, но на празен желудник може да предизвика жиговина. Единствен исклучок е водата помешана со лимон бидејќи сокот од лимон е доста разреден.