ОВИЕ НАМИРНИЦИ мора да ги консумирате ако сакате редовна и здрава дигестија

Храната одредува како ќе функционира нашето варење (дигестија), па јасно е дека во случај на проблеми, или конкретно во случај на констипација (запек), треба многу нешта да се променат во исхраната за редовна столица.

Храната одредува како ќе функционира нашето варење (дигестија), па јасно е дека во случај на проблеми, или конкретно во случај на констипација (запек), треба многу нешта да се променат во исхраната за редовна столица.

Еве што треба да јадете:

БАДЕМИсодржат здрави масти кои му помагаат на здравјето на организмот, а влијаат на поволната дигестија и динамика на цревата. Само две порции бадеми, односно 23 бадеми содржат 3,5 грама влакна. Овие јаткасти плодови се одличен избор за грицкање меѓу оброците.

ЈАГОДИ – вреден извор на диетални влакна. Претставуваат одличен избор за лицата кои патат од констипација, бидејќи по едно сервирање содржат 6 грама влакна. Содржат и висок процент на витамин Ц, кој влијае на општото здравје на организмот, а покрај сето ова, имаат и многу малку калории.

ПУКАНКИ – за пуканки неретко посегаат оние кои сакаат да ја намалат телесната тежина, а не сакаат да се откажат од грицкање. Заборавете на масло и сол, тука зборуваме за природно зрно пченка без додатоци. Имаат само 30 калории по порција, а ја поттикнуваат функцијата на дигестивниот тракт.

СУВИ СЛИВИ – добро познат трик за поттикнување на варењето. Богати се со антиоксиданти, содржат многу витамин А, а најефикасни се во форма на сок. Ставете ги во тенџере и оставете на тивко да се варат. Може да направите сок или сируп.

ОВЕСНА КАША – овесните снегулки содржат влакна кои се растворливи и кои помагаат при проблеми со варењето, а го штитат и здравјето на срцето. Може овесната каша да се комбинира со овошје и јаткасти плодови, а може да се обогати со мача или протеински прав. Содржи над 6 грама влакна на само 80 грама.