Овошки кои можете да ги јадете во неограничени количества – содржат малку калории!

Постојано се измачувате со разно-разни диети, се изгладнувате, внесувате само овошје и зеленчук... и повторно нема резултати. Можеби внесувате погрешни намирници?!

За диетата да биде ефективна, односно да почнете да губите килограми мора да направите калориски дефицит – тоа значи дека треба да почнете да согорувате повеќе калории отколку што внесувате. Затоа внимателно бирајте ги намирниците кои ќе се најдат на вашето мени. Постојат овошки кои можат да го забрзаат овој процес затоа што се полни со вода, некои дури и до 91 отсто, а освен тоа имаат и малку калории, што ги прави совршени сојузници во борбата против килограмите. И она што е нјаважно – здрави се, односно полни со витамини и минерали, па можете слободно да ги консумирате.

Ова е списокот на овошки кои можете да ги јадете кога сакате и колку сакате:

  • Јагоди – содржат само 33 калории и 91 процент вода
  • Лубеница – 91 процент вода и 30 калории
  • Диња – 34 калории и 90 проценти вода
  • Ананас – 86 проценти вода и 50 калории
  • Грејпфрут – 32 калории и 91 процент вода