Ознака за предупредување: големите 9 алергени на храна

Повеќе од 90% од алергиските реакции може да се поврзат со оваа храна. Замислете како го започнувате секој оброк, секоја ужина и секое грицкање предизвикано од глад, прашувајќи се дали едно залак од погрешна храна може да ве повреди или убие. Тоа е секојдневна реалност за секој што живее со алергии на храна.

Повеќе од 90% од алергиските реакции може да се поврзат со оваа храна.
Замислете како го започнувате секој оброк, секоја ужина и секое грицкање предизвикано од глад, прашувајќи се дали едно залак од погрешна храна може да ве повреди или убие. Тоа е секојдневна реалност за секој што живее со алергии на храна.

Посебно девет намирници сочинуваат повеќе од 90% од сериозните алергиски реакции како анафилакса. Листата вклучува млеко, јајца, риба, школки, јаткасти плодови, кикирики, пченица, соја и сусам.

Во Соединетите Американски Држави, овие алергени мора да бидат посебно декларирани на етикетите со состојките на храната. Ајде внимателно да ги разгледаме овие вообичаени алергени на храна со алергологот Јаклин Бјелац, MD.
Алергиите на храна забележаа драматичен пораст почнувајќи од раните 1990-ти. Бројот на случаи се зголеми толку многу што истражувачите ги прогласија алергиите на храна за епидемија. Управувањето со алергиите – и знаењето како да се избегнат алергени – стана приоритет.

„Најдобрата одбрана од алергија на храна е избегнувањето“, вели д-р Бјелац. „Но, за да избегнете храна, треба да знаете каде се наоѓа“.

Законодавците во Соединетите Држави го усвоија Законот за означување на алергени на храна и заштита на потрошувачите од 2004 година. Тој идентификуваше осум намирници како главни алергени и постави барања за етикетирање и производство за подобро да им помогне на луѓето да ги избегнат тие алергени.

Законодавството во 2021 година додаде деветта храна во главниот клуб за алергени. Законите за етикетирање во врска со сусамот стапија на сила на 1 јануари 2023 година.

Еве зошто секој алерген заработил место на листата.

Млеко
Имаш млеко? Одговорот е дефинитивно НЕ за околу 6,1 милиони Американци со алергија на млеко.

Алергијата на протеинот од кравјо млеко е најчеста алергија на храна кај доенчињата и малите деца. Помеѓу 2% и 6% од децата може да бидат алергични на кравјо млеко, според некои истражувања.

Алергијата на млеко ги прави неограничени и сите млечни производи. Тоа значи дека нема путер, сирење, сладолед, јогурт… добро, ја добивате сликата.

„Тоа може да биде крајно ограничувачко и исто така многу изолирано“, забележува д-р Бјелац. „Замислете да сте дете и да не можете да имате торта или сладолед на роденденска забава. Тоа може да создаде некои предизвикувачки искуства“.

Добрата вест? Повеќето деца ја надминуваат алергијата на млеко, често во рок од неколку години.

Алергија на млеко наспроти нетолеранција на лактоза
Треба да се забележи дека алергијата на млеко е различна од нетолеранцијата на лактоза – и потенцијално многу поопасна.

Алергијата на храна предизвикува прекумерна реакција од вашиот имунолошки систем, објаснува д-р Бјелац. Ако имате алергија на млеко и консумирате млеко, симптомите може да варираат од благи (осип и коприва) до смртоносни (оток што ги затвора вашите дишни патишта).

Кај деца и возрасни луѓе со лактозна интолеранција, при консумирање на млеко и млечни производи се јавуваат стомачна болка, флатуленции, гасови во стомакот, гадење и дијареја

Но, ако сте нетолерантни на лактоза, се занимавате со дигестивни проблеми. Во основа, на вашето тело му недостасува ензим кој му овозможува да ја вари лактозата или шеќерот во млекото и млечните производи. Тоа може да доведе до гадење, гасови и дијареа ако консумирате млеко, но тоа не е опасно по живот.

Дознајте повеќе за разликите помеѓу алергија на храна и нетолеранција на храна од регистриран диететичар.

Јајца
Избегнувањето на јајца ако имате алергија на јајца може да биде тешко. Секако, лесно е да се држите подалеку од вистинско јајце. (На крајот на краиштата, тие се прилично лесно да се забележат.) Прашањето е кога јајцата влегуваат во правењето одредена храна.

Јајцата понекогаш може да се најдат во леб, вафли, тестенини, ѓевреци, бел слез… дури и специјални пијалоци. „Јајцата имаат тенденција да се кријат во храната“, вели д-р Бјелац. „Понекогаш, едноставно не можете да кажете дека е таму – што додава одреден степен на тешкотија кога се обидувате да останете безбедни“.

Но, понекогаш, луѓето со алергија на јајца можат да толерираат јајца ако се печени во храна. (Торта, на пример.) Најдобро е да се консултирате со вашиот алерголог за ова.

Како и алергиите на млеко, алергиите на јајца се почести кај децата и обично се надраснати. Дознајте повеќе за тоа како да откриете алергии на храна кај децата.

Реакциите на јаткастите плодови се втората најчеста причина за патување со ЕР поврзано со алергија на храна. Алергиите на јаткастите плодови имаат тенденција да траат доживотно, иако мал процент од децата ја надминуваат алергијата.

Школки
Најчестиот алерген на храна доаѓа од делот за морска храна.

Алергиите на школки се главната алергија на храна за возрасните и целокупната популација. Луѓето можат да бидат алергични на ракови (како што се ракчиња, ракови и јастог) или мекотели (како школки, остриги, раковини, полжави и октопод).

Многу луѓе учат дека се алергични на школки како возрасни кога диетите стануваат малку поавантуристички. („Не знам колку 2-годишни деца одат по садот за ракчиња на забавите“, забележува д-р Бјелац.)

Алергиите на школки имаат тенденција да бидат доживотни.

Риба
Ако сте алергични на риба, шансите се дека сте алергични на сите риби. „Повеќето риби од перки имаат многу слични алергени протеини, па ако сте алергични на еден, многу е веројатно дека ќе бидете алергични на други“, појаснува д-р Бјелац.

Така, додека туната, лососот, бакаларот и сом најчесто предизвикуваат алергиски реакции, речиси секој од 20.000 видови риби кои пливаат наоколу на Земјата веројатно може да го стори истото.

Како и школките, повеќето учат дека се алергични на риби како возрасни.

Но, иако рибите и школките спаѓаат во категоријата морска храна на менито, тие се екстремно различни биолошки. Значи, можете да бидете алергични на риба, но не и на школки, и обратно, додава д-р Бјелац.

Пченица
Алергијата на пченица е уште еден пример за алергија на храна која е почеста кај помалите деца пред да исчезне со возраста.

Но, додека е присутен, може да го комплицира животот. На крајот на краиштата, пченицата е прилично популарна. Земјоделците во светот секоја година одгледуваат речиси 800 милиони метрички тони жито. Слободно може да се каже дека завршува во многу различни видови храна.

Алергијата на пченица е различна од целијачна болест и нетолеранција на глутен, исто така позната како нецелијачна чувствителност на глутен (NCGS). (Дознајте повеќе бидејќи гастроентеролог ги разложува двете состојби.)

„Како и со другите алергени на храна, третманот за алергија на пченица е строго избегнување“, вели д-р Бјелац.

Добрата вест? Со растот на здравствените проблеми поврзани со пченицата, имаше прилив на алтернативи на пченица кои не беа широко достапни пред една деценија. Наслонете се на други житарки како амарант, пченка, овес, киноа или ‘рж.

Соја
Алергиите на соја се потипични во детството и често одат рака под рака со други алергии на храна, особено кикиритки. Една студија покажа дека 88% од децата со алергија на соја имале и алергија на кикирики. (Двете се мешунки.)

Избегнувањето на сојата може да биде тешко со оглед на тоа колку често тие завршуваат во преработена храна. Но, многу луѓе со алергија на соја можат да толерираат производи што содржат соја лецитин, вели д-р Бјелац.

Разговарајте со вашиот алерголог за да одредите кои, доколку ги има, производите од соја може да се во ред за јадење.

„Алерголог може да работи со вас за безбедно да одреди што треба или што не треба да се ограничи кога станува збор за сојата“, вели таа. „Да се биде во можност да се додадат одредени елементи може навистина да им даде сила на пациентите и нивните семејства“.

Кикиритки
Алергиите на кикиритки привлекуваат големо внимание. Лесно е да се разбере зошто.

Насилните реакции на кикиритките доведуваат до повеќе посети на итната медицинска помош за анафилакса предизвикана од храна отколку која било друга храна, покажуваат истражувањата. Тоа е третата најчеста алергија на храна кај децата и возрасните.

Околу 1 од 5 деца со алергии на кикиритки моментално ја надминуваат оваа состојба. Има надеж дека новите пристапи за третман може да ги подобрат тие бројки, вели д-р Бјелац.

Ореви  

Значи, зошто оваа листа вклучува кикиритки и јаткасти плодови? Затоа што тие се сосема различни и покрај тоа што го делат напнатото име.

Кикириките се всушност мешунка која се одгледува под земја, што ги прави роднини на гравот или грашокот. Јаткастите плодови, од друга страна, се токму она што би го помислиле со оглед на името: Тие се јаткасти плодови кои растат на дрвјата.

Вообичаени примери на јаткасти плодови вклучуваат ореви, бадеми, лешници, пекан, индиски ореви и ф’стаци, објаснува д-р Бјелац. Американските закони за етикетирање на храната именуваат 18 јаткасти плодови кои мора да бидат идентификувани на производите.

Тоа е исто така добра работа, бидејќи јаткастите плодови можат да се појават на некои прилично необични места. (ББК сос, како пример.)

Сусам
Сусамот прерасна во водечка причина за анафилакса предизвикана од храна ширум светот, факт што му донесе ознака како главен алерген.

Не се работи само за избегнување на лепчиња од сусам што лесно се забележуваат. Сусамот е честа состојка во многу приготвена храна. (Хумус, на пример.) Може да се користи и во многу форми, вклучувајќи брашно, масло, паста и сол.

Законите на САД кои бараат сусамот јасно да се забележува на етикетите на храната започнаа во 2023 година. Имајте предвид дека пакуваната храна произведена во 2022 година или порано може да содржи неидентификуван сусам. „Тоа е нешто што луѓето кои се справуваат со алергија на сусам ќе мора да се движат некое време“, забележува д-р Бјелац.

Конечни размислувања за алергени на храна
Иако деветте храни наведени погоре се најчестите причини за алергиски реакции, тие се далеку од единствената храна што може да предизвика проблеми. Всушност, повеќе од 170 намирници се идентификувани како алергени.

„Жално е што гледаме дека преваленцата на алергија на храна се зголемува“, вели д-р Бјелац. „Но, за среќа, тоа донесе зголемена свест и разбирање за тоа што значи да се има алергија на храна. Тоа е голем чекор кон помагање на луѓето да управуваат со тоа“.

Ако имате алергија на храна, д-р Бјелац ве советува да ја читате секоја етикета, секој пат, за да се осигурате дека храната е безбедна. Секогаш носете го вашиот пропишан авто-инјектор за епинефрин за да давате лек и во случај на алергиска реакција.