Патите од несоница?! Млеко и банана се за мирен сон!

Во народот општоприфатено е мислењето дека за квалитетен и мирен сон доволно е да се испие само чаша млеко, што и не е во целост точно...

Млекото треба да се надополни со банана или некоја друга растителна намирница богата со триптофан, советуваат специјалистите за исхрана.

Триптофанот е животно важна аминокиселина која организмот не може сам да ја произведе, туку ја добива со консумирање млеко и одредени билки како што се бананите, спанаќот, шпагетите со сос од босилек, на пареа приготвен модар патлиџам или брокула, парче леб намачкано со путер од кикиритки…

Ова е особено важно за нервозните личности кои патат од несоница.