Пијте го пред спиење: Напиток од куркума кој ги ублажува симптомите на сезонска алергија

Куркумата е позната по своето антивоспалително дејство и може да се користи на различни начини. Прочитајте некои од нив.

Земањето антихистаминици не е единствениот начин да се борите против сезонските алергии. Постојат намирници кои можат да ги ублажат симптомите, а една од нив е куркумата.

Овој популарен индиски зачин познат е по своето антивоспалително дејство. Може да се користи на разни начини.

МЛЕКО

Може да подготвите млеко од куркума, така што ќе измешате половина лажичка куркума во прав со една шолја жешко млеко (може да се користи кравјо, бадемово, оризово), една лажичка мед и прстофат црн бибер. Овој напиток пијте го секој ден пред спиње во сезоната на алергии.

ЧАЈ

Чајот може да го подготвите така што ќе измешате половина лажичка куркума во прав до половина лажичка мед во чаша жешка вода. Чајот од куркума пијте го два пати дневно за да ги ублажите симптомите на сезонска алергија.

Секако, мора да знаете, дека ако имате тешка форма на алергија, не смеете да ја прекинувате препишаната терапија и да ја замените со одредени намирници.