Почнете го денот со здрав појадок

Во продолжение ви предлагаме четири идеи за прекрасен старт на денот

Добар и здрав појадок гарантира квалитетен почеток на денот и полнење на организмот со добри протеини и јаглехидрати, од кои добиваме енергија  да го издржиме сето она што ни следува подоцна, но и да му помогнеме на нашиот организам да го потроши вишокот на внесени калории во текот на денот.

Ако не знаете со што да го започнете денот, нутриционистите Стефани Кларк и Вилоу Џерош од „С&J Nutrition“, препорачуваат рецепти за здрав појадок кои би требало да обезбедат:

 • Калории: 300-400
 • Маснотии: 10 до 15 грама
 • Јаглехидрати: 30 до 55 грама
 • Влакна: најмалку 6 грама
 • Шеќери: не повеќе од 36 грама
 • Протеини: 13 до 20 грама

Предлог појадок 1: Овесна каша со бадеми и банана
 • 1/4 шолја овес
 • 3 лажици исечкани бадеми
 • 1 лажица мед или јаворов сируп
 • 1/4 банана
 • сушена брусница (по желба)

Калории: 366
Масти: 14 грама
Јаглехидрати: 51 грама
Влакна: 7 грама
Шеќери: 18 грама
Протеини: 11 грама

Предлог појадок 2: Јајца, тост и боровинки
 • 2 јајца
 • 2 шолји исечкана блитва или спанаќ
 • 1 мал исечкан кромид
 • 1/2 лажица маслиново масло
 • 1 парче интегрален тост
 • 1/2 шолја боровинки или малини, може и друго овошје

 

Калории: 362
Масти: 19 грама
Јаглехидрати: 33 грама
Влакна: 6 грама
Шеќери: 10 грама
Протеини: 20 грама

Предлог појадок 3: Тост со банана и путер од кикиритки
 • 1 кришка леб од цели зрна
 • 2 лажици путер од кикиритки
 • 1 банана
 • малку цимет

Калории: 395
Масти: 16 грама
Јаглехидрати: 52 грама
Влакна: 9 грама
Протеини: 13 грама

Предлог појадок 4: Протеинско смути

 • 1 доза (мерило) протеини во прав
 • 2 шолји спанаќ
 • 1/2 банана
 • 1/2 шолја манго
 • 1 лажица мелено ленено семе
 • 2 шолји незасладено бадемово млеко
 • 3 коцки мраз

Калории: 330
Масти: 10 грама
Јаглехидрати: 35 грама
Влакна: 7 грама
Протеини: 37 грама