Со помош на овие 2 намирници кажете им збогум на брчките и лузните

Лицето е најизложениот дел од нашето тело, па е мошне важно да е чисто и негувано.

Типот на кожа главно го одредува генетиката, а за време на периодот на адолесценција кај масната кожа може да се јават акни и мозолчиња кои, пак, може да остават трајни белези по кожата. Ако некои неправилности како што се лузните ви задаваат проблеми, па и оние од психолошка природа, пробајте ги моќите на алтернативната медицина. Докажано е дека некои намирници го обновуваат и регенерираат епидермот.

Потребно за маската која ќе ви помогне во борбата:

мед и цимет

Начин на приготвување: За да ги отстраните брчките и лузните направете маска од мед и цимет која ќе ја држите на лицето околу 30 минути. Размерот на производите е во однос 1:1. Откако ќе помине потребно време измијте го лицето и нанесете хидратантна крема, онаа која ја користите и обично.

Со оглед на тоа дека се работи за маска која е направена исклучиво од природни состојки и без хемикалии, истата можете да ја користите без страв или ограничувања.