Поздравете се со грипот и настинката

Сезоната на грип и настинки е во ек- еве како да останете здрави со помош на природата

Временските промени се одлична причина за појава на настинки и грип. Во продолжение ви пренесуваме рецепт за природен антибиотик кој има силно антивоспалително дејство и освен што го зајакнува имунитетот, ги убива и бактериите и причинителите на болеста. За разлика од синтетичките антибиотици, овој природен лек не предизвикува несакани ефекти врз вашиот систем на варење и цревната микрофлора и е целосно безбеден за употреба.

Куркумата содржи куркумин, полифенол, активна состојка кој има преку 150 терапевтски својства, меѓу кои и антивоспалително, антиканцерогено и антиоксидантно својство.

Со консумацијата на мед и куркума го подобрувате системот за варење и го зголемувате бројот на добри бактерии во цревата

МЕД И КУРКУМА

Потребни состојки: 100 г суров мед, 1 лажица куркума во прав.

Подготовка: Измешајте ги двете состојки, така што тие целосно ќе се соединат, па претурете во чиста стаклена тегла.

Употреба: Веднаш штом ќе ги забележите првите симптоми на настинка или грип, употребувајте го лекот на следниов начин:

  1. ДЕН – земете половина лажичка на секој час
  2. ДЕН – земете половина лажичка на секои два часа
  3. ДЕН – земајте половина лажичка три пати на ден

Препорачливо е да не го голтате веднаш, туку да го оставите во устата да се раствори. Многумина кои го испробале велат дека три дена по земањето на мед и куркума, исчезнуваат сите симптоми, а за полесна консумација може да го додадете во топло млеко или чај.