Преголем внес на сол во организмот значи помалку здравје

Прекумерната потрошувачка на натриум, кој е во солта, е движечка сила зад опасни по живот здравствени проблеми како срцеви заболувања и мозочен удар. Истражувањата покажуваат дека луѓето внесуваат многу повеќе сол и натриум отколку што им е потребно.

Прекумерната потрошувачка на сол и натриум е здравствена грижа во целиот свет
Дали посегнувате по шејкер секогаш кога храната ќе дојде на масата? Ако е така, можеби го ставате на ризик вашето долгорочно здравје со секое дополнително посипување.

Прекумерната потрошувачка на натриум, кој е во солта, е движечка сила зад опасни по живот здравствени проблеми како срцеви заболувања и мозочен удар. Истражувањата покажуваат дека луѓето внесуваат многу повеќе сол и натриум отколку што им е потребно.

„Секој треба да биде свесен колку сол јаде и како тоа влијае на нив“, вели регистрираната диететичарка Јулија Зумпано, РД, ЛД.

Еве зошто.

Дали солта е штетна за вас?
Подготвени за изненадување? Основниот одговор на тоа прашање е не. Солта навистина не е нездрава освен ако не јадете премногу од неа.

Што е премногу? Ќе дојдеме до тоа. Но, прво, ајде внимателно да погледнеме зошто солта може да биде добра.

Два минерали – натриум (40%) и хлорид (60%) – се градежни блокови на солта. Сметајте ги за крал и кралица на електролитите кои работат на одржување на вашето тело да работи. Тие ви требаат за да преживеете.

Натриумот и хлоридот се елементи кои ви помагаат да го одржите нивото на течности и да ги претворите хранливите материи во енергија. Тие исто така го поддржуваат срцевиот ритам, функцијата на мозокот и контролата на мускулите.

Но, конзумирањето премногу натриум може да биде … добро, смртоносно, предупредува Зумпано. Исхраната богата со натриум може да го зголеми вашиот крвен притисок и да го зголеми ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар, кои се водечки причини за смрт во светот.

Што се случува ако јадете премногу сол?
Исхраната богата со сол и натриум ве тера да задржувате течности, што може да доведе до оток на краток рок.

Но, многу позагрижувачки е неговото влијание врз вашето тело со текот на времето, вели Зумпано. Вишокот сол и натриум може негативно да влијае на функцијата на бубрезите, покрај тоа што ќе ви го зголеми крвниот притисок.

Знаци дека внесот на сол е премногу висок вклучуваат:

Надуеност
Натриумот привлекува вода. Ако јадете многу солена храна, ќе почувствувате задржување на течности (кога натриумот ја задржува водата во вашето тело). Резултатот? Се чувствувате отечено и изгледате поотечено, особено околу стомакот и очите. Може да забележите и оток во рацете и нозете.

Зголемена жед
Неодамнешните истражувања покажуваат дека повисоките нивоа на натриум не мора да ги натераат луѓето да бидат пожедни. Но, и покрај тоа, некои луѓе не можат а да не исфрлат повеќе течности откако ќе јадат солена храна.

Висок крвен притисок
Натриумот првенствено се наоѓа во вашата крв, каде што влече течност. Ако јадете премногу натриум, повеќе вода влегува во вашиот крвоток. Поголемиот волумен на крв ги турка ѕидовите на крвните садови, предизвикувајќи висок крвен притисок (хипертензија).

Лош квалитет на спиење
Јадењето премногу натриум (особено навечер) може да го наруши вашиот сон. Зголемувањето на крвниот притисок и ненадејните нагони за пиење или мочање може да ги прекинат вашите ЗЗЗ.

Колку натриум е премногу?
Управата за храна и лекови на САД (ФДА) препорачува здравите возрасни да консумираат помалку од 2.300 милиграми натриум дневно. За повикување, тоа е еднакво на околу една кафена лажичка кујнска сол.

„Ако јадете повеќе од тоа во еден ден, тоа нема да ви наштети“, вели Зумпано. „Но, ако постојано ја надминувате препорачаната количина, јадете премногу – и тоа може да влијае на вашето здравје“.

И за повеќето луѓе, внесувањето премногу натриум е проблем.

Истражувачот вели дека високиот внес на натриум е здравствена грижа што се споделува низ целиот свет. (Американците консумираат во просек 3.400 mg натриум дневно. Тоа е околу 48% над препорачаната количина.)

Како да го исфрлите натриумот од вашиот систем
Дали треба да го ослободите вашиот систем од вишокот натриум откако ќе претерате со солена храна? Еве три начини да ја завршите работата.

Испотете го. Вашето тело природно го отстранува натриумот преку потта. (Затоа потта има малку солен вкус.) Испотениот тренинг или седењето во сауна може да го извлече вишокот натриум капка по капка.
Хидрат. Вашето тело исто така го исфрла вишокот натриум преку бубрезите и урината. Испуштањето доволно вода може да помогне да се придвижи тој процес.
Јадете храна богата со калиум. Калиумот работи за да се спротивстави на некои од ефектите на натриумот врз вашето тело. Храната богата со калиум вклучува авокадо, банани, компири, спанаќ, домати и портокали.
Дали премалку натриум може да биде проблем?
Потребни ви се минимум 1.500 мг натриум дневно, појаснува Зумпано. Паѓањето под тоа може да доведе до низок крвен притисок и електролитен дисбаланс.

Знаците на премалку натриум вклучуваат:

Вртоглавица.
Главоболка.
Недостаток на енергија.
Замор на мускулите.
Гадење.
Но, повторно, премалку натриум обично не е проблем со оглед на навиките во исхраната на луѓето.

Нема сомнение дека јадењето премногу сол е лошо за вашето здравје. Вложувањето свесни напори за управување со натриумот во вашата исхрана може да ви помогне да го одржите крвниот притисок надолу и да го намалите ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.

Плус, само ќе се чувствувате подобро да не се справувате со надуеност и други проблеми поврзани со вишокот сол и натриум. „Тоа е дефинитивно победничка ситуација“, охрабрува Зумпано.