Претеравте со алкохол? Вратете се брзо во живот!

Главоболка, вртоглавица, мачнина, слабост ... Познати симптоми на мамурлак кои се резултат на дехидрација и интоксикација поради прекумерната употреба на алкохол, па затоа е добро да го „измиете“ организмот со многу течности

  1. ВОДА

Пијте колку што е можно повеќе обична вода. Во водата можете да додадете свежо исцеден сок од лимон и мед, кој е добредојден за полесно „неутрализирање“ на алкохолот во крвта.

  1. ЧАЕВИ

Задолжително обидете се да си пoмогнете со чаеви. Особено се препорачуваат чаеви од нане и ѓумбир.

  1. ЦЕДЕН СОК

Ќе ви помогнат и свежо исцедените сокови. На пример, сок од портокал, јаболко или грејпфрут, а, секако, пијте и сок од домати.

  1. НЕ ПРЕТЕРУВАЈТЕ СО КАФЕ

Кафето традиционално се смета за „лек“, со чија помош брзо живнуваме по претерувањето со алкохол, но експертите предупредуваат дека кофеинот е диуретик кој дополнително го „суши“ организмот.

  1. ТРАДИЦИОНАЛЕН РЕЦЕПТ

Расолница е докажан популарен домашен рецепт за отстранување на мамурлак.

  1. ЈАБОЛКОВ ОЦЕТ

За добро решение се смета и јаболковиот оцет – две до три лажички измешајте во една чаша млака вода, а може да го засладите и со мед.

  1. СОДА БИКАРБОНА

Традиционалната „прва помош“ сода бикарбона ја балансира киселоста на организмот и ги ублажува дигестивните проблеми. Измешајте малку сода бикарбона во чаша вода и испијте ја.

  1. СУПА

Никако не заборавајте на супите кои одлично го закрепнуваат организмот и ја враќаат енергијата. Изберете супа од домати, пилешка или супа од зеленчук.