Природно си е природно: Исчистете ги белите дробови од отрови

Доколку сте пушач со години потребно е одвреме-навреме да ги исчистите белите дробови од никотинот и останати отрови кои се насобрале во нив. Ова е рецепт кој се покажа како многу ефикасен во чистењето на белите дробови. Состојките што се потребни за негова подготовка се лесно достапни:

  •     еден литар вода,
  •     две големи лажици куркума,
  •     400 г жолт шеќер (или поздрава варијанта – мед),
  •     мало парче корен од ѓумбир,
  •     400 г лук.

Подготовка: Проварете ја водата заедно со шеќерот. Чешнињата лук исечкајте ги на четвртинки, исечкајте го и коренот од ѓумбир, па додадете ги во водата. Штом мешавината повторно ќе зоврие, додадете ја куркумата и намалете го огнот. Мешавината нека се вари на тивко се додека количината на вода не се преполови. Потоа процедете и ставете во стаклен сад. Кога сосема ќе се олади ставете го во фрижидер и таму држете го цело време.

Земајте по две лажици од овој еликсир наутро на гладно и навечер, два часа после оброкот.