ПРВУТ-блага форма на себореичен дерматитис

Првутот е честа состојба која предизвикува лупење на кожата на скалпот. Тоа не е заразно или сериозно. Но, тоа може да биде срамно и тешко да се лекува. Благиот првут може да се третира со нежен дневен шампон. Ако тоа не функционира, медицинскиот шампон може да помогне. Симптомите може да се вратат подоцна.

Првутот е честа состојба која предизвикува лупење на кожата на скалпот. Тоа не е заразно или сериозно. Но, тоа може да биде срамно и тешко да се лекува. Благиот првут може да се третира со нежен дневен шампон. Ако тоа не функционира, медицинскиот шампон може да помогне. Симптомите може да се вратат подоцна.

Првутот е блага форма на себореичен дерматитис.

Симптоми
Знаците и симптомите на првут може да вклучуваат:

Снегулки на кожата на скалпот, косата, веѓите, брадата или мустаќите и рамената
Чешање на скалпот
Лушпеста, коркаста скалпа кај доенчиња со капа за лулка
Знаците и симптомите може да бидат посериозни ако сте под стрес и имаат тенденција да се разгоруваат во студени и сушни сезони.

Кога да одите на лекар
Повеќето луѓе со првут не бараат лекарска грижа. Посетете го вашиот лекар од примарната здравствена заштита или доктор кој е специјализиран за кожни заболувања (дерматолог) ако вашата состојба не се подобри со редовна употреба на шампон против првут.

Причини
Првутот може да има неколку причини, вклучувајќи:

Иритирана, мрсна кожа
Сува кожа
Габа слична на квасец (маласезија) која се храни со масла на скалпот на повеќето возрасни
Чувствителност на производи за нега на коса (контактен дерматитис)
Други кожни заболувања, како што се псоријаза и егзема

Фактори на ризик
Скоро секој може да има првут, но одредени фактори може да ве направат поподложни:

Возраст. Првутот обично започнува во младата зрелост и продолжува до средната возраст. Тоа не значи дека постарите возрасни лица не добиваат првут. За некои луѓе, проблемот може да биде доживотен.
Да се биде машко. Првутот е поприсутен кај мажите отколку кај жените.
Одредени болести. Паркинсоновата болест и другите болести кои влијаат на нервниот систем, исто така, се чини дека го зголемуваат ризикот од првут. Така е и со ХИВ или ослабен имунолошки систем.

Дијагноза
Лекарот често може да дијагностицира првут едноставно со гледање на вашата коса и скалпот.

Третман
Чешањето и лупењето на првутот речиси секогаш може да се контролираат. За благ првут, прво обидете се со редовно чистење со нежен шампон за да го намалите наталожувањето на маснотиите и клетките на кожата. Ако тоа не помогне, пробајте медикаментозен шампон против првут. Некои луѓе можат да толерираат употреба на медикаментозен шампон два до три пати неделно, со редовно миење со шампон во други денови доколку е потребно. Луѓето со посува коса би имале корист од поретко миење со шампон и навлажнувачки регенератор за косата или скалпот.

Производите за коса и скалп, медицински и немедицински, се достапни како раствори, пени, гелови, спрејови, масти и масла. Можеби ќе треба да пробате повеќе од еден производ за да ја пронајдете рутината што ви одговара. И најверојатно ќе ви треба повторен или долготраен третман.

Ако развиете чешање или пецкање од некој производ, престанете да го користите. Ако развиете алергиска реакција – како што е осип, коприва или отежнато дишење – веднаш побарајте лекарска помош.

Шампоните против првут се класифицираат според лековите што ги содржат. Некои се достапни во посилни формулации со рецепт.

Шампони со пиритион цинк. Тие содржат антибактериско и антифунгално средство цинк пиритион.
Шампони на база на катран  Јаглениот катран го забавува тоа колку брзо клетките на кожата на вашиот скалп умираат и се лупат. Ако имате светло обоена коса, овој тип на шампон може да предизвика промена на бојата. Исто така, може да го направи скалпот почувствителен на сончева светлина.
Шампони кои содржат салицилна киселина. Овие производи помагаат да се елиминира лупењето.
Шампони со селен сулфид. Тие содржат антифунгални агенси. Користете ги овие производи според упатствата и добро исплакнете по миењето со шампон, бидејќи може да ја обезбојат косата и скалпот.
Шампони со кетоконазол. Овој шампон е наменет да ги убие габите што предизвикуваат првут и живеат на вашиот скалп.
Шампони со флуоцинолон . Овие производи содржат кортикостероид кој помага да се контролира чешањето, лупењето и иритацијата.
Ако еден вид шампон делува одредено време, а потоа изгледа дека ја губи својата ефикасност, обидете се наизменично да се менувате помеѓу два вида шампони против првут. Штом вашиот првут е под контрола, обидете се да го користите медицинскиот шампон поретко за одржување и превенција.

Прочитајте ги и следете ги упатствата на секое шише шампон што ќе го пробате. Некои производи треба да се остават неколку минути, додека други треба брзо да се измијат.

Ако редовно користевте медикаментозен шампон неколку недели и сè уште имате првут, разговарајте со вашиот лекар или дерматолог. Можеби ќе ви треба шампон со јачина на рецепт или лосион со стероиди.

Начин на живот и домашни лекови
Можете да преземете чекори за да го намалите ризикот од појава на првут или да го контролирате:

Научете да управувате со стресот. Стресот влијае на вашето целокупно здравје, правејќи ве подложни на голем број состојби и болести. Тоа дури може да помогне да предизвика првут или да ги влоши постоечките симптоми.
Јадете здрава храна. Диетата која обезбедува доволно цинк, витамини од групата Б и одредени видови масти може да помогне да се спречи појавата на првут.
Развијте рутина за нега на косата и скалпот што ви одговара. Ако имате тенденција да имате мрсен скалп, секојдневното шампонирање може да помогне да се спречи појавата на првут. Нежно масирајте го скалпот за да се олабават снегулките. Исплакнете темелно. Ако вашата коса има тенденција да биде сува, а вашиот скалп е чувствителен, поретко измијте го со шампон и кондиционирајте го скалпот помеѓу миењето .
Добијте малку сонце. Сончевата светлина може да биде добра за контрола на првутот. Но, бидејќи изложувањето на ултравиолетова светлина ја оштетува вашата кожа и го зголемува ризикот од рак на кожата, не се сончајте. Наместо тоа, само поминете малку време на отворено. И задолжително носете крема за сончање на лицето и телото.
Ограничете ги производите за стилизирање на косата. Производите за стилизирање на косата може да се наталожат на вашата коса и скалп, што ги прави помрсни.

Алтернативна Медицина
Маслото од чајно дрво е вклучено во голем број шампони, но не постојат силни докази за поддршка на неговата употреба за контрола на првутот. Потекнува од листовите на австралиското чајно дрво (Melaleuca alternifolia) и со векови се користи како антисептик, антибиотик и антигабичен агенс. Маслото може да предизвика алергиски реакции кај некои луѓе.

Подготовка за вашиот состанок
Не ви се потребни посебни подготовки за закажување за дијагностицирање на првут. Вашиот лекар најверојатно ќе може да го дијагностицира вашиот првут едноставно со гледање на скалпот и кожата. Ако сте почнале да користите какви било нови производи за нега на коса, понесете ги шишињата со вас на вашиот состанок или бидете подготвени да му кажете на вашиот лекар за нив, што помага да се утврди причината за вашиот првут.