Раствори за испирање на грлото кои ќе ја ублажат болката

Денес зборуваме за различните раствори за испирање на грлото кои можат да ви помогнат доколку се јави болка

Неодамна споделивме неколку совети кои можат да ви помогнат доколку ве боли грлото, а денес зборуваме за различните раствори за испирање на грлото кои можат да ви помогнат.

Солен раствор – во чаша вода изматете лажичка сол и со овој раствор правете гаргара на секој час. Доколку сакате поконцентриран раствор можете да го намалите количеството на вода на 1 дл.

Смирувачки раствор – кафена лажичка сушени цветови од камилица прелијте ги со 2 дл врела вода. Оставете да се излади и процедете. Правете гаргара повеќе пати во текот на денот. Место камилица можете да користите и листови од жалфија.

Антибактериски раствор – во половина децилитар вода изматете супена лажица јаболков оцет и кафена лажичка мед. Правете гаргара по неколку пати на ден. Исто така, ефикасен е и растворот кој ќе го направите со половина децилитар млака вода, четврт лажичка сол, сок од лимон и кафена лажичка мед.

Антивоспалителен раствор – во чаша топла вода растворете половина лажичка куркума во прав и половина лажичка сол. Уште еден делотворен раствор со зачини можете да направите така што лажичка каранфилче (грубо мелено) ќе прелиете со 2 дл врела вода и ќе го оставите на тивок оган уште 10 до 20 минути. Потоа процедете го чајот и користете го за гаргара повеќе пати на ден.