Разбудете се од зимскиот сон: Енергетска бомба против пролетен замор

Со цел да го подигнеме нивото на енергија, ви предлагаме здрав и вкусен пијалак богат со витамини и минерали

Често зевање, летаргија, брзо заморување се само некои од симптомите кои ги чувствуваме во почетокот на пролетта, а ни ги носи т.н. пролетен замор. Со цел да го подигнеме нивото на енергија, ви предлагаме здрав и вкусен пијалак богат со витамини и минерали, кој ќе ве разбуди од зимскиот сон.

Витаминот Ц е еден од најголемите енергетски засилувачи, присутен во свежото овошје и зеленчук. Освен што помага при апсорпција на железо, витаминот Ц е вистинска ризница на здравје.

Потребни состојки:

  • 4 поголеми листови блитва
  • 1 изрендан морков со средна големина
  • 1 цеден портокал
  • 1 лажичка мед
  • 2 лажички сок од лимон
  • пола лажичка куркума
  • неколку парченца свежо цвекло
  • малку изрендан ѓумбир (по желба)
  • 2 дл вода
  • неколку коцки мраз (по желба)

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер или соковник, измешајте и уживајте во енергетската чаша полна здравје!