Рецепт за брз метаболизам и витка линија: Кои комбинации се добри, а кои не за метаболизмот!

Некои намирници можат да го засилат ефектот на диетата (режимот на исхрана), додека, пак, други не се добра идеја за комбинирање. Ова е комбинациите со чија помош ќе ве следи чувство на ситост, а ќе придонесат и за забрзување на метаболизмот.

Доколку сте на диета или се обидувате да ослабете не е доволно само да знаете кои намирници се добри. Важно е да ги знаете и комбинациите кои можат да доведат до подобар ефект.

Зеленчук и јајца

Јајцата во комбинација со свеж зеленчук обезбедуваат двојна корист за оние кои се борат со вишокот килограми.

Пилешко и пиперка

Пиперката одлично го топи вишокот калории и му помага на телото храната да ја претвори во енергија. Во комбинација со пилешко, инаку богато со белковини, се добива вкусно и здраво јадење.

Мешунки и пченка

Најновите истражувања покажале дека со употреба на мешунки може да се ослабе. Од друга страна, пченката содржи скроб – сложен шеќер, добар за цревата, имунитетот и витката линија.

Зелен чај и лимонов сок

Зелениот чај содржи катехини, моќни актиоксиданси. За корисните својства на лимонот веќе се е кажано, но има уште една придобивка – може да го намали разложувањето на катехинот, правејќи да стане уште полесен за апсорпција.

Авокадо и спанаќ

И авокадото и спанаќот содржат огромно количество витамини и микроелементи затоа салата со овие две намирници ќе има максимална корист за вашиот организам. Спанаќот е добар и во комбинација со маслиново масло, а авокадото со риба, пилешко и интегрален леб.

Туна и ѓумбир

Туната е богата со омега-3 киселини, а, исто така, спречува таложење на масните наслаги во делот на стомакот. Ѓумбирот ја подобрува работата на желудникот и спречува надуеност.

Комбинации кои треба да ги одбегнувате:

Не јадете белковини (месо, риба, јајца…) и јаглехирати (леб, житарки, компир, печива) заедно, односно во рамки на ист оброк. Не јадете заедно кисели намирници (цитруси, јаболка, домат) и јаглехидрати. Одбегнувајте јаглехидрати и шеќер, на пример, пити со џем.

Белковините не треба да се користат заедно со скроб, како ни со други белковини (месо + јајца; сирење + јајца; месо + јаткасти плдови и сл.) Овошјето секогаш јадете го одвоено од основната храна, особено дињата. И млекото е најдобро да се користи одвоено или да се исфрли од менито.