Рецепт за проширени вени и венска тромбоза од само три состојки

Проширените вени се предизвикани од оштетување на ѕидовите на вените и венските залистоци и најчесто се јавуваат во делот на зглобовите и потколеницата.  

Проблемите со проширени вени и венска тромбоза се почести кај жените, отколку кај мажите, а овие тегоби мачат поголем дел од населението.

Обично, собирањето на крв во вените се создава кога проширените и отечени вени го спречуваат протокот на крв кон срцето. Проширените вени се предизвикани од оштетување на ѕидовите на вените и венските залистоци и најчесто се јавуваат во делот на зглобовите и потколеницата. Овие оштетувања настануваат како резулат на долго стоење или седење, при некои повреди, заболување на крвта, недостаток на физичка активнсот, при бременост или како резултат на вишок килограми.

Проширените вени исто така може да доведат до блокада во подлабоките вени, позната како длабока венска тромбоза. Оваа состојба може да се третира и со домашни лекови, како и со менување на некои навики, како што се долгото стоење и седење.

Состојки: Половина шолја пулпа од алое вера, јаболков оцет, половина шолја ситно сецкан морков.

Подготовка: Морковот изблендирајте го, додадете алое вера и миксирајте додека не добиете хомогена смеса. Потоа додавајте постепено јаболков оцет се додека не добиете кремаста маса. Префрлете ја во соодветен сад.

Начин на употреба: Смесата нанесете ја на местото каде што се проширените вени, а потоа малку подигнете ја ногата, опуштете се и така останете околу половина час. На крај измијте со ладна вода.

Мачкајте редовно се додека вените не се повлечат.