Рецепт за уживање: Полнети јаболка со овесни снегулки

Вечерта е идеално време да се разгалите со несекојдневен десерт- полнети јаболка

Потребни состојки:
  • 4-5 големи јаболка
  • 1 шолја овесни снегулки
  • 2 шолји вода
  • 2 лажици јаворов сируп
  • 1/2 лажичка цимет
  • 2 лажици сушена брусница
  • 2 лажици исечкани бадеми, ореви или лешници
Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Во тенџере на тивок оган измешајте ги овесните снегулки и водата и повремено промешувајте се додека не добиете густа, кремаста каша. Потоа додадете го јаворовиот сируп и циметот, па оставете да се олади.

Измијте ги јаболката, отсечете им го врвот и издлабете ги. Наредете ги во плехче за печење и со лажица наполнете ги со претходно приготвената смеса од овесни снегулки. Ставете ги во загреаната рерна и печете околу 35 минути, се додека јаболката не омекнат.

На крајот врз јаболката посипете брусница и јаткасти плодови. По желба прелијте ги јаболката со малку јаворов сируп.