Сакате бели заби? Овие намирници мора редовно да ги консумирате

Насмевката е најдобриот моден додаток. Сепак, ако немате кристално бели заби, можеби широката насмевка да ве направи нервозни.

Природната боја на забите варира од бела до жолта, а како старееме, таа се менува. Многу стоматолози нудат услуги за избелување, но некои третмани може да предизвикаат воспаление на непцата или да ја оштетат глеѓта од забите. Затоа, пред да изберете такво решение, може да се обидете да јадете повеќе намирници кои ќе помогнат вашите заби да бидат побели, но истовремено постојат и такви кои би требало да ги избегнувате.

Според стручњаците, чај, кафе, црно вино, темни газирани пијалаци и пушењето имаат најголемо влијание на белината на забите.

Овие намирници, сепак, можеби забите ќе ги направат побели.

  • Јогурт – Јогуртот е богат со калциум заради што забите ќе ви изгледаат побели и поздрави.
  • Јаболко – Јаболките помагаат да се отстранат наслагите од површината на забите.
  • Морков – Јадењето морков има сличен ефект како и јадењето јаболки.
  • Брокула – Брокулата е богата со влакна кои помагаат во намалувањето на воспаленијата во устата, а железото кое се ноаѓа во овој зеленчук, создава заштита околу забите која превенира дамки и кзабен камен.
  • Јагоди – Малинската киселина во јагодите го зголемува производството на плунка, а таа ги чисти забите и спречува промена на нивната боја.