Семе од ким против воспаление на грлото и крајниците

Сезона е на настинки и грип, идеално време да споделиме еден народен рецепт кој може да ви помогне во лекување на воспалено грло и крајници.

Подготовка: Земете 80 г мелено семe од ким, прелијте го со 200 мл вода и варете околу 15 минути.

Кимот е познат по своите лековити својства

Ќе добиете смеса која личи на талог од кафе. Процедете ја смесата и додадете уште 50 мл вода па повторно оставете да зоврие. Смесата тргнете ја од оган и во неа додадете една лажица коњак.

 

Употреба: Земајте од смесата на секој половина час по една лажичка. Имено, веќе после два часа, болката во грлото ќе исчезне. Третманот можете да го завршите по четири часа.