Семе од коприва – природен лек за анемични и слаби луѓе

Копривата ја зајакнува крвта и го зголемува нивото на железо

Копривата е најдобриот природен лек за анемични и слаби луѓе, бидејќи ја зајакнува крвта и го зголемува нивото на железо. Сами можете да подготвите лек за анемија на многу едноставен начин.

Лимонот е одличен извор на витамин Ц, кој ја подобрува апсорпцијата на железото. Исто така, копривата е природен концентрат на витамини и минерали, на пример, младите листови од коприва содржат неколку пати повеќе витамин Ц од зелената салата или од друг зеленчук. Благодатите на медот- се одамна познати.

Потребни состојки:

  • половина килограм природен мед
  • 4 поголеми лимони
  • 100 г семе од коприва
  • 300 г ореви

 Подготовка:

Семето од коприва сомелете го убаво во електрична мелница за кафе, а оревите сомелете ги со машинка за мелење јаткасти плодови.

Семето од коприва во прав и мелените ореви измешајте ги добро, па додадете го сокот од исцедените лимони и медот.

Мешајте се додека не се соединат сите состојки.

  • Чувајте ја смесата во фрижидер и земајте секое утро по една голема лажичка.