Што да јадете за да го зајакнете организмот ако имате омикрон?

Организмот мора да биде силен за борба со болеста.

Ако, како и многумина, сте на мета на омикрон, важно е знаете како да ги зајакнете телото. Голема улога во тоа игра храната што ја консумирате. Затоа, ова е листа на намирници што треба да ги јадете за да закрепнете и за да му помогнете на организмот.

ЈОГУРТ

Една од најдобрите намирници што можете да ги јадете ако имате омикрон е јогуртот. Мек е, студен е и му годи на грлото, а е полн и со протеини. Можете да додадете и ситно сечкана бабана бидејќи е полна со калиум.

СЛАДОЛЕД

Иако звучи неконвенционално, сладоледот е супер избор кога сакате да го наполните стомакот, а грлото ви е воспалено. Тој лади и лесно се голта и ќе ве засити. “Сладоледот содржи глукоза и протеини, така што нема да изгубите на телесната тежина, ако немате апетит“, вели д-р Роберт Г. Лахита.

НАПИВКИ СО ЕЛЕКТРОЛИТИ

“Течностите се важни, а секогаш е добро и да се внимава дали во нив има електролити, особено ако симптомите ви се повраќање и/или пролив. “Ако пиете вакви напивки и ги имате тие симптоми, одржувате нормално ниво на калиум и натриум во организмот, вели д-р Лахита.

СУПИ И БУЈОНИ

И супата и бујонот го штедат грлото, а се полни и со електролити. Ако имате апетит, добро е да изедете супа со некој извор на протеини и зеленчук.

ПРОТЕИНСКИ ШЕЈКОВИ

Овие напивки се благи и лесно се голтаат, а полни се со протеини што му се потребни на телото кога се бори против инфекција.

ЗЕЛЕНЧУК

Ако имате апетит јадете зеленчук како брокула, зелка или прокељ. Сите тие изобилуваат со нутриенти кои ви се потребни.

ШТО Е ЦИТРУСНОТО ОВОШЈЕ?

Иако се чини како добра идеја бидејќи се преполни во витамин Ц, д-р Лахита вели дека тоа можеби и не е паметно, бидејќи тоа се кисели намирници кои ќе биде тешко да се голтаат, ако ве боли грлото.