Што е лутеин? Дознајте за неговите здравствени придобивки

Oвој моќен каротеноид може да помогне во здравјето на вашите очи и кожа, намалување на LDL и когнитивна функција. Многу зборуваме за тоа колку антиоксидансите можат да бидат моќни кога станува збор за вашето здравје. Веројатно сте слушнале за флавоноидите и нивните антивоспалителни и антиканцерогени својства. Или каротеноиди и како тие помагаат во борбата против слободните радикали.

Овој моќен каротеноид може да помогне во здравјето на вашите очи и кожа, намалување на LDL и когнитивна функција. Многу зборуваме за тоа колку антиоксидансите можат да бидат моќни кога станува збор за вашето здравје. Веројатно сте слушнале за флавоноидите и нивните антивоспалителни и антиканцерогени својства. Или каротеноиди и како тие помагаат во борбата против слободните радикали.

Но, дали сте слушнале за лутеин? Дел од семејството на каротеноиди, овој антиоксиданс е од суштинско значење за здравјето на вашите очи. Тој е исто така одговорен за давање на овошјето и зеленчукот жолта или црвеникава боја. Исто така, најчесто се наоѓа во истата храна со друг каротеноид познат како зеаксантин.

Регистрираната диететичарка Јулија Зумпано, РД, ЛД, ги објаснува здравствените придобивки од лутеинот и како да внесете повеќе од него во вашата секојдневна исхрана.

Кои се здравствените придобивки од лутеинот?
Од здравјето на очите до когнитивната функција, лутеинот е моќен антиоксиданс. Придобивките од лутеин вклучуваат:

Го промовира здравјето на очите
Истражувањата покажуваат дека лутеинот и зеаксантинот играат значајна улога во спречувањето на макуларната дегенерација (AMD) поврзана со стареењето со блокирање на штетната сина светлина.

А дуото може да помогне и при дијабетична ретинопатија, одлепување на мрежницата и увеитис.

Ја подобрува когнитивната функција
Покрај тоа што е во ткивата на вашите очи, лутеинот може да се најде и во ткивата на вашиот мозок – и се смета за доминантен каротеноид во вашиот мозок.

Студијата покажува дека земањето додаток на лутеин може да помогне во подобрување на вашите когнитивни функции, како што се учење, размислување, расудување и паметење.

Ги намалува ефектите на ЛДЛ холестеролот
„Неколку форми на LDL („лошиот“ холестерол) може да предизвикаат наслаги во слузницата на вашите артерии“, објаснува Зумпано.

Ова може да доведе до атеросклероза, воспалителна болест која е водечка причина за кардиоваскуларни болести. Но, лутеинот и зеаксантинот им помагаат на честичките HDL („добриот“ холестерол) да растат.

„ХДЛ помага да се отстрани дополнителниот холестерол од вашиот крвоток и го испраќа до црниот дроб за отстранување преку столицата“, објаснува таа понатаму. „Истражувањето покажува дека зголемувањето на HDL може да го заштити срцето“.

Ја заштитува вашата кожа
Запомнете како зеаксантинот и лутеинот ги штитат вашите очи со апсорпција на штетната сина светлина? Добри вести: дуото може да го направи истото за вашата кожа, што може да помогне да се намалат или успорат знаците на стареење.

Всушност, една студија покажува дека додатокот на зеаксантин и лутеин може да помогне да се подобри хидратацијата, еластичноста и воспалението на кожата.

Како можете да внесете повеќе лутеин во вашата исхрана?
Зумпано вели дека лутеинот може да се најде во различни намирници што ги јадете секојдневно. Но, ако се борите да ја добиете предложената дневна количина на овошје и зеленчук што обезбедуваат лутеин, тогаш можеби ќе сакате да размислите за додавање додаток на лутеин.

„Можете да земате лутеин како додаток и честопати се препорачува за состојби како макуларна дегенерација“, додава таа.

Добри извори на лутеин
Можете да најдете лутеин природно во следните намирници (Вреди да се напомене: Овие намирници исто така содржат зеаксантин):

Темни, лиснати зелени како кељ и спанаќ.
Брокула.
Грашок.
Магдонос.
Жолчки од јајце.
Портокалите.
Медлика диња.
Киви.
Црвени пиперки.
Сквош.
Црвено грозје.
Пченка.
Цврста пченица.


Ако сакате природно да внесувате повеќе лутеин во вашата исхрана, Зумпано вели дека треба да се стремите да јадете препорачани пет порции овошје и зеленчук секој ден.

Ако одлучите да додадете додаток, додатоците на лутеин генерално се сметаат за безбедни. Но, важно е да се напомене дека земањето додаток на лутеин може да го намали шеќерот во крвта и може да предизвика пожолтување на кожата. Друг совет? Лутеинот најдобро се апсорбира кога се зема со оброк богат со маснотии – помислете на авокадо, сирење, лосос и јаткасти плодови.

Зумпано предлага да разговарате со давател на здравствена заштита пред да додадете каков било вид додаток во вашата исхрана. Можеби вреди да се провери и вашиот мултивитамин, бидејќи можеби веќе ја содржи вашата дневна препорачана доза на лутеин.

Важно е да се запамети дека суплементите не се регулирани од Администрацијата за храна и лекови на САД (FDA), па затоа сакате да ја завршите вашата домашна задача. Побарајте производи кои се тестирани од трета страна како USP или NSF.

Генерално, лутеинот може да игра витална улога во здравјето на вашите очи, кожа, мозок и срце.

„Секој има потреба од лутеин“, вели Зумпано. „Има толку многу позитивни својства и толку многу здравствени придобивки што дефинитивно треба да се фокусирате на тоа да добивате доволно од вашите диететски извори на дневна основа“.