Што помага, а што не помага да ги елиминирате стриите

Стриите или стриите се всушност форма на лузни. Тие се случуваат кога вашата кожа брзо се собира или растегнува, што предизвикува распаѓање на еластинот и колагенот во вашата кожа.

Прескокнете ги путерите, кремите и маслата и наместо тоа пробајте третиноин – или само оставете времето да работи магично. Излегува дека советите и триковите што можеби сте ги слушнале за тоа како да ги лекувате стриите се … добро, малку истегнување.

Стриите или стриите се всушност форма на лузни. Тие се случуваат кога вашата кожа брзо се собира или растегнува, што предизвикува распаѓање на еластинот и колагенот во вашата кожа. И иако љубителите на убавината долго време тврдат дека особено путерот од какао може да помогне да се намалат, па дури и да се спречат стриите, дерматологот Џон Ентони, доктор по медицина, вели дека доказите едноставно ги нема.

Еве зошто путерот од какао не е средство против стрии за кое ви е кажано дека е и што да пробате наместо тоа.

Дали путерот од какао може да помогне при стрии?
„И покрај популарното верување, не е докажано дека путерот од какао ги спречува стриите или дури го намалува нивниот целокупен изглед“, вели д-р Ентони.

Исто така познато како масло од теоброма, путерот од какао е жолтеникава маст што доаѓа од печени зрна какао (какао). Долго време се сметаше за популарна, природна опција за намалување на појавата на стрии – но тоа не функционира. Во студиите, не е откриено дека путерот од какао делува подобро (или полошо) од плацебо.

Освен ако не сте алергични на него, се смета дека путерот од какао е главно без ризик, што значи дека можете да го користите на вашата кожа без грижа. Тој е богат со масни киселини и може да помогне да ја одржите вашата кожа навлажнета, заедно со само генерално да се чувствувате малку луксузно. Само не сметајте на тоа за да ги совладате тие стрии.

Што е со другите путери, масла и креми?
Покрај путерот од какао, многу луѓе мислат дека други природни производи можат да помогнат при стрии, како кокосово масло, маслиново масло, шеа путер, итн. За жал, ниту еден од нив всушност не делува на стриите (иако шеа путерот има многу други придобивки за вашата кожа и коса).

Некогаш се мислеше дека бадемовото масло се бори со стриите за време на бременоста, но подоцнежните истражувања покажаа дека тоа може да предизвика предвремено породување.

„Некои од овие производи не се добро проучени за употреба за време на бременоста“, вели д-р Ентони. „Бидете претпазливи кога користите ботанички креми без претходно да разговарате со вашиот лекар“.

Други опции за лекување на стрии
Се покажа дека само еден локален производ навистина помага при стрии: третиноин.

„Ретинол е типично стандарден третман за стрии, особено кога тие се во раните фази“, вели д-р Ентони, „но тие не се безбедни за употреба додека сте бремени“.

Други третмани може да помогнат да се намали појавата на стрии, исто така:

Креми со гликолна киселина: Гликолната киселина е пилинг, што значи дека и помага на вашата кожа да го исфрли својот најнадворешен слој и да ја обнови нејзината површина.
Хемиски пилинг: пилинг со гликолна киселина и пилинг со трихлороцетна киселина (TCA) се хемиски пилинг што може да помогне да се намали изгледот на стриите, но обично не е доволно за да се направи вистинска разлика.
Ласерско отстранување: дерматолозите можат да се обидат да ги третираат стриите со различни видови ласерски третмани, но тие често се скапи и не се покриени со осигурување. И тие може да предизвикаат промена на бојата кај луѓе со потемни тонови на кожа.

Што  не смеете да пробате за лекување на стрии
Еве една работа што дефинитивно не треба да ја правите за да се обидете да се ослободите од вашите стрии: тен.

Д-р Ентони вели дека некои луѓе се обидуваат да ги направат своите стрии помалку видливи со тен, што лекарите не го советуваат – во случај на стрии или кога било, навистина. Изложувањето на сонце е штетно за вашата кожа, а може негативно да влијае и на лузните.

„Со нормални лузни, ризикувате да имате пигментарни проблеми ако се изложени на сонце“, објаснува тој. „Не е јасно дали тоа може да се случи со стрии, но тие ја компромитираат кожата, па затоа секогаш препорачувам заштита од сонце“.

И што е најважно, лузните не потемнуваат, па поминувањето време на сонце всушност може да го направи вашето истегнување позабележително, а не помалку. Ако навистина сакате да ги прикриете, самопотемнувачот без сонце може да обезбеди привремена камуфлажа – и тоа е многу, многу побезбедно за вашата кожа отколку вистинскиот тен. Дали стриите ќе исчезнат?

Ако стриите оставиле трага на вас, само знајте дека тоа е нормален телесен процес. Нема многу што можете да направите за да ги спречите, освен да ја одржувате кожата добро навлажнета (што е добар совет, точка, без разлика дали сте загрижени за стриите).

Исто така, нема вистински начин да се предвиди дали сте склони кон стрии или не. Тие најверојатно ќе се појават за време на брзо зголемување или губење на тежината, како за време на бременост, скок на раст или бодибилдинг.

„Ние навистина не разбираме зошто некои луѓе добиваат стрии за време на бременоста, а други не“, вели д-р Ентони, „но знаеме дека помладите луѓе се посклони да ги добијат, како и оние кои имаат значително зголемување на телесната тежина. за време на бременоста“.

Но, иако можеби нема да можете да ги спречите стриите, нема нужно да ги гледате засекогаш.

„Стриите имаат свој живот“, вели д-р Ентони. „Ја препорачувам тинктурата на времето. Како што минува времето, стриите стануваат се помалку истакнати. Тие започнуваат со црвена или виолетова боја, но со текот на времето бледнеат сами“.