Сите ги сакаме, а ги топат килограмите и го чуваат здравјето

Ф’стаците содржат малку калории во споредба со останатите јаткасти плодови – порција од 30 грама има 160 калории. Ако се споредат со бадемите, тоа значи дека можете да изедете повеќе ф’стаци за ист калориски износ – 49 ф’стаци е еднакво на 23 бадеми.

Истражувања потврдиле дека грицкањето ф’стаци може да влијае на телесната тежина. Овие семки се исклучително богати со калиум, калциум, витамин А, Ц и Е, како и фолати. Покрај тоа, содржат и микроелементи: железо, цинк, бакар, манган и селен.

Ф’стаците содржат малку калории во споредба со останатите јаткасти плодови – порција од 30 грама има 160 калории. Ако се споредат со бадемите, тоа значи дека можете да изедете повеќе ф’стаци за ист калориски износ – 49 ф’стаци е еднакво на 23 бадеми.

Благодарение на калориската вредност, тие брзо заситуваат, а при тоа го намалуваат нивото на холестерол и го штитат срцето.

Ф’стаците се многу здрави грицки и особено корисни кога ќе ве фати глад помеѓу оброци. А, кога се во прашање кој вид да го изберете, најдобар избор се оние во лушпа.