СОЛТА Е ТИВОК УБИЕЦ: Се крие во овие 5 намирници, иако тоа не го очекувате

Дури и ако внимавате да ја намалите количината во кујната, солта многу често се крие во бројни намриници.

Претераното консумирање сол предизвикува зголемување на крвниот притисок и поттикнува кардиоваскуларни болести, инфаркт и мозочен удар, но поврзано е и со други хронично-дегенеративни болести, како карцином на дигестивниот систем, остеопороза и хронични болести на бубрезите.

Ограничувањето на употребата на сол е корисно, но недоволно ако се земе предвид дека голем дел од солта што ја консумираме секојдневно доаѓа од прехранбените производи на пазарот, од леб до сирења.

Понекогаш и од одредени намирници за кои воопшто не се сомневаме, а тоа се:

  • Топло чоколадо

Кога размислувате за убава топла шолја чоколадо, првото нешто што ви паѓа на ум е шеќерот. Но, чоколадото содржи и многу сол, чиј вкус очигледно го крие шеќерот.

  • Житарки за појадок

Една порција пченкарни снегулки содржи 0,34 грама сол, која ја има и во послатките житарки, како оние со карамела.

  • Готови салати

Непотребно е да се каже дека најдоброто решение е сами да си направите салата дома. Ова уште повеќе важи ако се земе предвид дека некои готови салати содржат многу сол.

  • Мајонез

Мајонезот исто така содржи премногу сол. Можеби не е меѓу најсомнителните производи, а најчесто се поврзува главно со голема количина на маснотии. Како и секогаш, советот е да го подготвите дома.

  • Хумус и крем сирење

Сирењето секако е вкусна храна, а оној кремастиот уште повеќе. Хумусот купен во продавница содржи и премногу сол. Подобро е да го подготвите дома за да биде богат со зачини и мириси наместо со сол, нели?

Што друго може да се направи за да се намали потрошувачката на сол?

– секогаш читајте ги декларациите

– изберете намирници кои содржат помалку, по можност малку сол, односно помалку од 0,3 грама на 100 гр

– намалете ја солта на трпезата, дадете приоритет на зачините и ароматичните билки

– намалете ја преработената храна богата со сол (солени грицки, чипс, одредени салами и сирења, конзервирана храна).