Спас за уринарните инфекции!

За инфекциите на уринарниот тракт, односно воспаление на мочниот меур, во 90% од случаите виновник е бактеријата Ешерихија коли

За да се ослободите од бактеријата на природен начин, ви пренесуваме рецепт за природен антибиотик, чие дејство ќе го почувстувате набрзо по користењето.

Измешани во вистински сооднос, коренот на магдонос, лимон, мед и маслиново масло со своите моќни антибиотски и антивирусни дејства ќе ја елиминираат здодевната бактерија.

Потребни состојки: 250 г корен од магдонос, 250 г лимон со кора, 250 г мед и 2 дцл маслиново масло.

Подготовка: Коренот од магдонос и лимонот со кора треба ситно да ги исечкате, а потоа сите состојки, вклучувајќи го и медот и маслиново масло, да се измешаат со помош на блендер. Ќе добиете кашеста смеса која треба да ја чувате во фрижидер. Се зема секое утро по една лажица.

Препораки

Пијте многу вода

Иако ова не звучи како некој посебен лек токму доволното внесување на течности е најважното нешто што можете да го направите за мочниот меур. Освен што со водата може да ја „измиеме“ бактеријата, уште поважно е што при мокрењето ќе има што да исфрлиме од себе. Со пиење на препорачаните 8 чаши вода и уште повеќе ќе го забрзаме процесот на „чистење“ на бактериите.

Одете редовно во тоалет

Немојте да ја задржувате урината или да го одложувате одење во тоалетот. Имено, со тоа ќе им помогнете на бактериите да се размножуваат уште повеќе. Со редовна посета на тоалетот го намалувате нивниот број и шансата инфекцијата да се рашири.

Пијте чај од магдонос

Магдоносот дејствува како диуретик, а освен тоа што овој пијалак е освежувачки, го забрзува и процесот на заздравување. За да ја ублажите или спречите уринарната инфекција, неопходно е да пиете чај од магдонос. За подготовка на чајот се потребни две мали лажички сушен магдонос и 250 мл вода. Ставете го магдонос во зовриена вода и оставете го да отстои 10 минути.

Јадете краставици

Благодарение на големата количина на вода во краставиците, овој зеленчук е идеален за чистење на мочниот меур. Ќе ви обезбеди доволно течности и ќе ви помогне да се ослободите од бактериите полесно.

Загрејте го долниот дел од телото

Во случај на уринарна инфекција, стомакот не боли само при мокрење. Инфекцијата може да предизвика постојана непријатна болка во долниот дел. За да си олесните може да ви помогне топлина која ќе ги релаксира мускулите и ќе ги елиминира грчевите кои предизвикуваат болка. За ова може да користите топол термофор.

Пијте сок од брусница

Брусницата често се користи во третман на лекување на болестите на уринарниот тракт. Состојка од брусницата е одговорна за спречување на лепењето на бактеријата ешерихија коли и нејзино размножување. За превенција се доволни два чаши со незасладен сок од брусница дневно.