Стартувајте енергично: Напијте се протеински пијалак од грашок и краставици

Овој рецепт комбинира хранливи материи, за зголемување на нивото на енергија, како што се бананите и овесот, со зеленчук, богат со растителни влакна, кој го подигнува имунитетот

Потребни состојки:

  • 100 г грашок
  • 1 краставица
  • 100 г спанаќ
  • пола банана
  • 5-6 ливчиња нане
  • 1 лажица овес
  • 0,3 дл оризово млеко, незасладено

 

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и добро измешајте.

  • Овој рецепт комбинира хранливи материи за зголемување на нивото на енергија, како што се бананите и овесот, со зеленчук, богат со растителни влакна, кој го подигнува имунитетот. Напијте се, вашиот организам ќе ви биде благодарен!

Дали знаевте?

Зелениот грашок има двојно повеќе протеини од сите други зеленчуци, богат е со влакна и витамин Ц и помага во одржувањето на здрав имунолошки систем.