Стручни совети

Овие симптоми на ковид може да создаваат проблеми и неколку месеци по инфекцијата

Ефектот на КОВИД-19 е исцрпувачки за човечкото тело. Инфекцијата, која често почнува како респираторен проблем, понекогаш остава траги за органите како срце, бубрези, бели дробови, па дури и желудникот. Се задржува со недели, а...

СТРУЧНИ ОДГОВОРИ на пет најчести прашања за користењето хормони

Д-рКарен Легет, експерт за регенеративна медицина, издвојува и одговара на петте најчести прашања што жените им ги поставуваат на лекарите за употребата на хормони. Дали се безбедни? Денес, хормонската терапија е еден од главните начини...

СЕ ДЕБЕЛЕЕТЕ, НЕ МОЖЕТЕ ДА СПИЕТЕ, ВЕ МАЧИ ПРИТИСОКОТ? Можеби имате превисоко ниво на...

Не е тајна дека стресот негативно ќе влијае на здравјето на многу начини. Тоа може да доведе до анксиозност или депресија, исцрпеност на работа и генерално лошо расположение. Замор, проблеми со спиењето, промени во...

Доц. д-р Владимир Андреевски: РЕКТАЛНО КРВАВЕЊЕ, ЧЕШАЊЕ И БОЛКА СЕ НАЈЧЕСТИТЕ СИМПТОМИ НА ХЕМОРОИДАЛНАТА...

ПИШУВА: Доцент д-р Владимир Андреевски, интернист - гастроентерохепатолог, ЈЗУ УК за гастроентерохепатологија Медицински факултет, Скопје ♦♦♦♦♦♦♦  Што се хемороиди? Хемороидите се отечени вени во аноректалната регија. Хемороидалната болест, популарно позната под терминот „хемороиди“, одговара на појавата на отечени вени во...

КУМУЛАТИВЕН РИЗИК: Зошто се опасни повторувачките зарази со корона

Претходно во пандемијата се претпоставуваше дека инфекцијата обезбедува одреден степен на трајна заштита, можеби неколку месеци. Но, како мутира коронавирусот, тоа веќе не се подразбира. А секоја нова зараза носи ризик не само од...

ШТО ВЕЛАТ ЛЕКАРИТЕ: Кога е најдобро да се вакцинира против грип?

За време на сезоната на грип 2020-2021., оваа болест беше “невообичаено ретка“, според американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), благодарение на безбедносните мерки поради коронавирусот, како носење маски, почесто миење раце...

10 РАНИ ЗНАЦИ НА АЛЦХАЈМЕР, кои не смеете да ги игнорирате, а некои ниту...

Светскиот ден на Алцхајмеровата болест се одбележува 21. септември. Болеста првпат ја опиша германскиот патолог и невролог Алоис Алцхајмер во 1906 година. Алцхајмеровата болест е прогресивна, невродегенеративна и неизлечива болест на мозокот која се...

СТАНУВА ЛИ ДОЛГИОТ КОВИД НОВА ПАНДЕМИЈА: Ова е симптом на корона за кој не...

Иако веќе подолго е познато дека КОВИД-19 може да имат различни симптоми кои наликуваат на настинка и грип, луѓето и понатаму зборуваат за коронавирусот и за тоа дали има примарно влијание на респираторниот систем....

КОЈ Е ВО ОПАСНОСТ: Знаци на автоимуни болесто кои веројатно ги игнорирате

Автоимуната болест е состојба во која вашиот имун систем го напаѓа вашето тело. Со оглед на тоа дека автоимуните заболувања влијаат на различни делови на телото и симптомите не се секогаш еднакви, ниту со...

ОВИЕ СЕ ГЛАВНИТЕ ПРИЧИНИ ЗА БОЛКА ВО ГРБОТ: Што кога одеднаш не можете да...

Долгото седење, подгрбавеното држење, немањето физичка активност или тешката физичка работа се само некои од причините за болки во долниот дел на грбот (лумбаго) - еден од најчестите здравствени проблеми на денешницата. Се проценува дека...

НАЈНОВИ ВЕСТИ