Супа од морков – лек против дијареја предизвикана од бактерии кои се отпорни на антибиотици

Готвениот морков успешно ја спречува дијарејата, додека свежиот помага во лекувањето на опстипација.

Супата ја осмислил Ернст Моро, лекар, педијатар кој е најпознат по откритието на примитивниот рефлекс (кој по него е наречен Мооров рефлекс). Студирал медицина во Австрија, а работел како лекар во Виена и Минхен и станал професор на Универзитетот во Хајделберг. Тој ги вовел сировите јаболка во исхраната на доенчињата, осмислил формула за нивно хранење (Моорово млеко), како и супа од моркови која е одлична за лекување дијареја. Оваа супа делува така што формираните олигосахариди од супата со моркови делуваат врз патогените бактерии и го спречуваат оштетувањето на цревната слузокожа.

Потребно состојки:

1 кг морков
1 прстофат сол
2 литри вода

Начин на приготвување: Морковите се чистат убаво и се сечат на помали парчиња. Се ставаат во тенџере и се преливаат со вода. Се посолуваат со неколку зрна сол и се ставаат на оган да се готват на тивко, односно се додека не се преполови течноста. Потоа со миксер се блендираат за да се добие крем-супа.