УРМИ: „Противотров“ за стрес и депресија

Урмите поседуваат уникатни лековити својства и имаат благотворно дејство врз здравјето

Урмите содржат 23 видови на аминокиселини. Една од најважните е аминокиселината триптофан, која го спречува стареењето на клетките на телото. Исто така, е од суштинско значење за добрата функција на мозокот и одржувањето на психата во нормална состојба. Затоа оние кои страдаат често од стрес и депресија мораат да јадат урми.

Витамини и минерали

Урмите се ризница на корисни супстанци како што се бакар, цинк, железо, магнезиум, калиум, манган, фосфор, натриум, протеини, витамини А, Ц, Б 

Го подобруваат варењето

Благодарение на моќниот ефект на чистење, ова овошје е исклучително корисно за варењето. Ефикасно е и во случај на запек.

Не дебелеат

Со оглед на фактот дека урмите се благи, многу луѓе мислат дека се многу богати со калории, така што одбегнуваат да ги консумираат во полза на други јаглехидрати. Но нутриционистите велат дека урмите содржат помалку калории отколку традиционалните житарки, вклучувајќи го овесот, хељдата, оризот. Интересно е дека многу нутриционисти препорачуваат специјално урми, како здрава и многу корисна алтернатива за слатки. Содржината на калории на урмите изнесува 274 калории на 100 г.

Корисни за бремените жени

Урмите се препорачуваат за жени пред и по породување, бидејќи во составот на овие плодови се наоѓаат супстанци кои придонесуваат за брзи и безболни контракции на матката за време на породувањето. Исто така, употребата на урмите помага во намалување на крвавењето после породувањето и помага во целокупното заздравување на женското тело.