Утрото започнете го со ѓумбир, а ова е причината зошто

Ѓумбирот често се нарекува и суперхрана, оти има одличен ефект на здравјето и има единствен вкус. Затоа е одличен за будење и консумирање наутро.

Иако појадокот е еден од најважните оброци во денот, понекогаш намирниците може да станат здодевни, освен ако во појадокот не воведете и ѓумбир. Оваа намирница често се нарекува и суперхрана, оти има одличен ефект на здравјето и има единствен вкус.

Еве како можете ѓумбирот да го вклучите во утринскиот оброк:

  • Зачинете го утринското кафе или чај

Кафето и ѓумбирот се одлична комбинација во борба против слободните радикали, особено што кафето е еден од најголемите извори на антиоксиданти. Едноставно ставете една лажичка мелен ѓумбир во кафето и уживајте.

  • Чај од ѓумбир за вистинска доза витамин Ц

Овој чај во зимскиот период е особено популарен оти загрева, а истовремено ќе ви помогне за смирување на стомакот. Шолја топол чај од ѓумбир е особено корисно ако имате мачнини.

  • Додадете ѓумбир во смути

Ако сакате наутро да испиете смути, тогаш ѓумбирот е одличен додадок во различни комбинации, без разлика дали го подготвувате од овошје или од зеленчук.