Вака се подготвува тоник за подигање на имунитетот од само 4 состојки

Посетата на лекар е добар потег ако со борите со бактериска инфекција, но ако е во прашање вирусно воспаление на грлото или грип, антибиотиците нема да помогнат...

Што може да направите? За среќа постојат различни природни мешавини кои можат да помогнат и тоа во насока на јакнење на имунитетот, кој е прва и последнија линија на одбрана од болести.

Тоникот е природен лек кој може да се користи секојдневно за целокупното здравје на оргазнимот.

Најважен додаток е бозелот за кој е докажано дека го скусува траењето на настинката и респираторните болести, а традиционално се користи во борба против грипот.

КАКО ДА ГО ПОДГОТВИТЕ?

  • Лажици свежо изрендан ѓумбир
  • 50гр сушен лист и цвет од бозел
  • 800мл јаболков оцет
  • Малку мед за вкус

Во стаклен сад од два литри ставете ги сувите билки и ѓумбирот и додадете го јаболковиот оцет. Затворете со пластичен капак. Во друг длабок сад загрејте вода на тивок оган и во водата ставете ја теглата да врие неколку часа. Внимавајте на нивото на водата, по потреба додадете.

Извадете го садот од вода, и низ цедалка процедете ја содржината, така да не останат билки. Додадете мед за вкус. Чувајте го тоникот на студено место. Може да пие по една до две лажици дневно, а ако сте болни и повеќе.