Витамини во тегла

Есента е период од годината кога органзимот се подготвува за студените и тмурни зимски денови. Токму затоа претставува идеален момент на организмот да му се обезбедат доволно витамини, бидејќи следува период кога на пазарите ќе има помал избор на здрави продукти. Овие „витамини во тегла“ како пред зимата, препорачливи се и на почетокот на пролетта, особено на лица кои се чувствуваат исцрпено.

Заморот во овој период не е ретка појава, а се јавува како последица на ослабениот организам и послабата консумација на здрави свежи продукти. Недостатокот на витамин Ц во организмот неповолно влијае на искористеноста на кислородот во клетките, па доаѓа до паѓање на концентрацијата, често зевање и маласканост. Тогаш може да дојде до нарушување на крвната слика, а ова пореметување се манифестира низ поспаност, летаргија, недостаток на енергија и тромавост на целото тело. Во тој случај неопходно е внесување на железо.

Витамините во тегла се препорачуваат за замор, опоравување по долга болест, за лицата кои работат тешка физичка работа, лицата на кои им е извадена слезинката, како и на оние, кои од кои било причини, имаат слаб имунитет.

За подготовка на витамини во тегла потребни се следните намирници во свеж облик: 4 парчиња цвекло, 4 моркови, 3 јаболка, 1 целер, 1 цел лимон, сок од два лимона и 6 лажици мед.

Подготовка: Цвеклото, јаболката, морковот и целерот излупете ги, лимонот добро измијте го и сите состојки изрендајте ги. Додадете ги сокот од лимонот и медот. Измешајте и ставете ја смесата во тегли и чувајте на ладно место, најдобро во фрижидер.

 

Земајте секој ден по три пати, половина час пред јадење, по една лажица.