Влијанието на стресот врз машката ерекција и како да ја вратиме во најдобра форма

Стресот често е поврзан со нездрави животни навики како што се пушењето, прекумерното консумирање на алкохол и лошата исхрана, кои сите можат да придонесат за еректилна дисфункција.

Стресот може значително да влијае врз машката импотенција (еректилна дисфункција) на неколку начини:

 1. Хормонални Промени: Стресот го зголемува нивото на кортизол, хормон кој може да влијае негативно на нивото на тестостерон. Ниското ниво на тестостерон може да ја намали сексуалната желба и да придонесе за еректилна дисфункција.
 2. Психолошки Ефекти: Стресот може да предизвика анксиозност, депресија и други психолошки проблеми, кои директно можат да влијаат на сексуалната функција. Анксиозноста поврзана со перформансот може да создаде циклус на страв и неуспех, кој го комплицира проблемот.
 3. Кардиоваскуларни Проблеми: Хроничниот стрес може да доведе до висок крвен притисок и други кардиоваскуларни проблеми, кои можат да ја намалат протокот на крв во пенисот и да предизвикаат импотенција.

 1. Лоши Животни Навики: Стресот често е поврзан со нездрави животни навики како што се пушењето, прекумерното консумирање на алкохол и лошата исхрана, кои сите можат да придонесат за еректилна дисфункција.
 2. Ментален Притисок: Стресот може да го намали интересот и фокусот на сексуалната активност, што понатаму може да го наруши сексуалниот живот.

Како да се намали влијанието на стресот

 1. Редовна Физичка Активност: Вежбањето може да помогне во намалување на стресот и подобрување на целокупното здравје, вклучително и сексуалната функција.
 2. Медитација и Релаксација: Практикување на техники за релаксација како што се јога, медитација или длабоко дишење може да помогне во намалување на стресот.
 3. Здрав Сон: Обезбедувањето на квалитетен сон може да го намали стресот и да ги подобри хормоналните баланси.
 4. Поддршка и Комуникација: Разговарањето со партнерот и барање на професионална помош од терапевт или консултант може да биде корисно.
 5. Избегнување на Негативни Навики: Намалувањето на консумацијата на алкохол и откажувањето од пушење може значително да го подобри целокупното здравје и сексуалната функција.

Стресот е значаен фактор кој може да влијае на машката импотенција, но со преземање на соодветни чекори за управување со стресот, мажите можат да ги подобрат своите шанси за одржување на здрава сексуална функција.

Како да го елиминираме стресот преку летниот период и да го повратиме либидото кај мажот?

Еве неколку совети како да го елиминирате стресот преку летниот период и да го повратите либидото кај мажот:

Физичка Активност

 1. Редовно Вежбање: Летото е идеално време за физички активности на отворено како што се трчање, пливање, велосипедизам или пешачење. Вежбањето ослободува ендорфини, кои се природни “хормони на среќата” и помагаат во намалување на стресот.
 2. Јога и Медитација: Практикувањето јога и медитација може да помогне во релаксација и намалување на стресот. Летото може да биде одлично време за практикување јога на отворено.

Здрава Исхрана

 1. Свежи Намирници: Летото нуди многу свежо овошје и зеленчук кои се богати со витамини и минерали. Избегнувањето на преработена храна и фокусирањето на здрава исхрана може да го подобри целокупното здравје и либидото.
 2. Хидратација: Пиењето доволно вода е клучно, особено во топлите летни месеци. Добрата хидратација може да го подобри нивото на енергија и целокупното здравје.

Одмор и Релаксација

 1. Патувања и Време за Себе: Искористете го летото за патувања и релаксација. Промената на околината и одмор од секојдневните обврски може значително да го намали стресот.
 2. Квалитетен Сон: Обидете се да одржувате редовен распоред на спиење и создадете мирна средина за спиење. Добриот сон е важен за намалување на стресот и подобрување на либидото.

Социјална Поддршка

 1. Време со Партнерот: Планирајте заеднички активности и време со партнерот. Комуникацијата и заедничкото време може да помогнат во намалување на стресот и подобрување на интимната врска.
 2. Поддршка од Пријатели и Семејство: Социјалната поддршка е важна за управување со стресот. Организирајте дружења со пријатели и семејство за опуштање и забава.

Хоби и Интереси

 1. Поттикнување на Хоби: Поттикнувањето на хобија и активности кои ги уживате може да помогне во намалување на стресот и подобрување на расположението.
 2. Креативни Активности: Занимавањето со креативни активности како што се сликање, музика или читање може да биде одличен начин за релаксација.

Со комбинирање на овие совети, мажите можат да го намалат стресот и да го подобрат своето либидо преку летниот период.

Доколку не ни помагаат природните лекови, кои препарати се најпрепорачливи за тврда ерекција?

Доколку природните методи не помагаат за постигнување и одржување на тврда ерекција, постојат неколку фармацевтски препарати кои може да бидат препорачани. Сепак, важно е секогаш да се консултирате со лекар пред да започнете со било кој лек. Еве неколку од најчесто препишуваните препарати за еректилна дисфункција:

1. Sildenafil (Viagra)

 • Механизам на Дејство: Работи со релаксирање на крвните садови во пенисот, што го овозможува протокот на крв при сексуална стимулација.
 • Траење на Дејство: Обично почнува да делува во рок од 30 до 60 минути и може да трае до 4 часа.

2. Tadalafil (Cialis)

 • Механизам на Дејство: Слично на Sildenafil, го подобрува протокот на крв во пенисот при сексуална стимулација.
 • Траење на Дејство: Може да делува до 36 часа, што овозможува поголема флексибилност во однос на времето на сексуална активност.

3. Vardenafil (Levitra)

 • Механизам на Дејство: Работи со релаксирање на мускулите и зголемување на протокот на крв во пенисот.
 • Траење на Дејство: Почнува да делува во рок од 30 до 60 минути и трае околу 4 до 5 часа.

4. Avanafil (Stendra)

 • Механизам на Дејство: Делува брзо и помага во релаксирање на крвните садови во пенисот.
 • Траење на Дејство: Почнува да делува во рок од 15 до 30 минути и трае до 6 часа.

5. Алпростадил

 • Форма на Администрација: Може да се користи како инјекција директно во пенисот (Caverject) или како супозиторија која се внесува во уретрата (Muse).
 • Механизам на Дејство: Делува со директно проширување на крвните садови и зголемување на протокот на крв во пенисот.

6. Hormonal Therapy

 • Препорака: Ако еректилната дисфункција е резултат на низок тестостерон, лекарот може да препорача хормонална терапија со тестостерон.

Важни Белешки:

 • Консултација со Лекар: Пред употреба на било кој лек, важно е да се консултирате со лекар, бидејќи лековите за еректилна дисфункција може да имаат несакани ефекти и да не се препорачливи за мажи со одредени здравствени состојби (како што се срцеви проблеми).
 • Дозирање и Безбедност: Следете ги упатствата за дозирање и безбедност кои ги дава вашиот лекар или фармацевт.
 • Несакани Ефекти: Можни несакани ефекти вклучуваат главоболка, замор, дигестивни проблеми, замаглен вид, и во ретки случаи, сериозни проблеми како што е приапизам (продолжена и болна ерекција).

Ако имате дополнителни прашања или потреба од совет, консултирајте се со вашиот лекар или специјалист.

Автор:М-р Оливер Ромевски