Во швајцарските болници ја користат како лек: Што сè може облога од лист од зелка!

Сите знаеме дека храната која секојдневно ја консумираме содржи високо ниво на најразлични хранливи материи и придонесува за нашето здравје. Некои од намирниците имаат лековити својства кога се консумираат, некои, пак, кога ќе се нанесат директно на кожата.

Дали сте знаеле дека една од најдобрите намирници која се нанесува на кожата е зелката?! Верувале или не, облогите од зелка се исклучително делотворни! Еве како се може да се користи зелката:

Интерно користење:

Само додадете зелка во вашата омилена супа или во варениот зеленчук кој го користите како прилог во јадењата, па така ќе ги искористите нејзините неверојатно лековити својства. 

Дијабетес

Зелката има моќно антихипергликемиско својство, што значи дека овој мошне здрав зеленчук, има моќ да го намали нивото на шеќер во крвта и да го контролира дијабетесот. Овие дејства можат да се поттикнат со консумирање на мали количества варена или свежа зелка со секој оброк или со консумирање сок од зелка два пати дневно.

Срцеви болести

Зелката содржи и тоцијанин, полифенол кој се раствора во вода и кој го намалува воспалението и ги зајакнува капиларите, спречува создавање на тромбоцити и го олеснува отпуштањето на нитратен оксид. На тој начин го спречува создавањето на срцевите болести и срцевиот удар. Од оваа причина би требало на дневно ниво да консумирате барем две лажици варена зелка или чаша сок од зелка.  

Проблеми со варењето 

Зелката содржи високо ниво на калиум кој го балансира нивото на течности во телото. Исто така, содржи доста витамин Ц и антиоксиданти кои ги штитат клетките од токсини, како витамини Е и К, сумпор, бета-каротен, калум, магнезиум, калциум… Стручњаците тврдат дека консумирањето варена зелка може да помогне при третирањето на дијареи, стомачни чиреви и констипација. Од друга страна, ферментираните видови, како што е киселата зелка, може да се користи за лекување на синдромот на иритабилни црева, воспаленија на цревата и инфективни дијареи.

Екстерно користење:

Можеби звучи чудно, но е вистинито – нанесувањето зелка на рана навистина може да ви помогне да ја излекувате. Еве што треба да знаете:

Зараснати нокти на нозете

Многу луѓе користат зелка за да го отстранат гнојот од зараснатите нокти и да спречат инфекција. Само треба да завиткате неколку листа зелка околу прстот и да ги прицврстите со завој. Потоа завојот прекријте го со чорапа и оставете да делува во текот на ноќта. Следниот ден отстранете го завојот и повторете ја постапката и следната вечер. Откако следното утро ќе го симнете завојот, стапалото потопете го во раствор од магнезиум сулфат. Исто така, препорачливо е со турпија благо да ја израмните површината на својот нокт затоа што на тој начин природно ќе расте нагоре, па ќе се извлече од кожата.

Ја олеснува болката 

Црвената зелка содржи доста антиоксиданти и други антивоспалителни соединенија, кои помагаат во намалувањето на оксидативниот стрес и го спречуваат изразувањето на неколку воспалителни фактори. Кога ќе се нанесе директно на кожата може да го забрза зараснувањето на раните. Се што треба да направите е да ги измиете и исушите листовите зелка, да ги нанесете на раната, да ги прицврстите со завој и да ги оставите да делуваат во текот на ноќта. Доколку сте во можност оваа облога отстранете ја и ставете нова која ќе ја носите преку ден.

Артритис

Дали сте знаеле дека листовите од зелка се користеле со векови за лекување чирови, отоци, истегнувања и шинувања? Дури и во денешно време некои болници во Швајцарија ги виткаат зглобивите на своите артритични пациенти со зелка за да им ги намалат отоците. Доколку сакате да направите облога само тргнете го скелетот од листовите, поставете ги рамно меѓу два слоја пластична фолија и израмнете со сукало за да го извлечете сокот од листовите. Потоа листовите нанесете ги директно на кожата и прицврстете со завој.