За да не ве болат мускулите после вежбање, пијте сода, кокосова вода и мед

Во комбинација со вода, само две лажички сода дневно ја одржуваат ПХ рамнотежата на телото, што може да спречи многу болести, вклучувајќи го и карциномот

Сода бикарбоната е намирница која е присутна во секој дом, првенствено заради нејзината широка примена во исхраната, домаќинството, одржување на здравјето и убавината.

Широко се познати придобивките за здравјето од секојдневната употреба на сода бикарбоната. Во комбинација со вода, само две лажички сода дневно ја одржуваат ПХ рамнотежата на телото, што може да спречи многу болести, вклучувајќи го и карциномот.

Половина лажичка вода измешана во половина чаша вода доколку се испие еден час по оброк ги спречува киселините и други проблеми со варењето на храната. Оваа комбинација исто така го лекува чирот бидејќи ја неутрализира желудочната киселина. Една четвртина лажичка сода се меша со две лажички јаболков оцет и 250 мл вода. Се пие после јадење за да ги намали киселините.

Сода бикарбона може да се користи и во комбинации како енергетски пијалок. Во седум лажици загреана кокосова вода се додава четвртина лажичка сода да се истопи. На тоа се додава и половина шоља лимонов сок, четвртина шоља мед и половина шоља морска сол. Се чува во стаклена тегла во фрижидер и до една недела. Се пие по малку после физичка активност, бидејки помага да се намали киселината во мускулите после вежбањето.