Зачините се и храна и лек! Еве за што помагаат

Дали знаете дека рузмаринот може да ви помогне да имате подобра меморија, а босилекот да ја излечи настинката? И тоа не е сè

Одамна е познато дека зачините не служат само за да го подобрат вкусот на јадењата, туку можат да помогнат и да се избориме со некои здравствени проблеми. Се сметаат за најдобри природни лекови бидејќи немаат штетни последици и не содржат токсични хемикалии. Па, дали знаете дека рузмаринот може да ви помогне да имате подобра меморија, а босилекот да ја излечи настинката?

Следува листата на некои од тревките кои ги користиме секојдневно во исхраната, а притоа се одлични за лекување на одредени состојби:

Морско оревче – го намалува крвниот притисок;
Ким – спречува појава на рак;
Мајчина душичка – лекува кашлица;
Рузмарин – ја подобрува меморијата;
Куркума – одличен избор при воспаленија;
Цимет – помага во лекувањето на дијабетес тип 2;
Ѓумбир – може да се користи при настинка и мачнини;
Босилек – го забрзува лекувањето на настинката;
Каранфилче – ја ублажува болката кај артритис.