Здрав рецепт: протеински чоколадни колачиња

Засладете се без да чувствувате грижа на совест

ПОТРЕБНО Е: 1 јајце, 1/3 шолја незасладено бадемово млеко, 1/4 шолја протеин од сурутка со вкус на чоколадо, 2 лажици иситнети какао зрна, 2 лажици кокосово брашно, 1 лажица какао во прав, 1/4 шолја незасладен сок од јаболка, стевија или друг засладувач, 1/2 лажичка прашок за печиво, 1 лажичка кокосово масло.

ПОДГОТОВКА: Ставете ги сите состојки во сад и измешајте добро. Добиената смеса сипете ја во две помали калапчиња за суфле, кои претходно сте ги подмачкале со кокосово масло. Загрејте ја рерната на 180 степени и печете 12-15 минути. Готовите колачиња треба да бидат печени однадвор, но да останат меки внатре.