Зошто чајот од кора од банана е хит меѓу славните личности

Ако сакате подобро да заспиете, пробајте ја оваа едноставна напивка.

Доколку последниве денови имате проблеми со спиењето поради промената на часовникот, пробајте го овој интересен и едноставен чај од кора од банана. Бананите се богати со витамин Б6, кој го поддржува производството на мелатонин и може да помогне во регулација на подобри циклуси на спиење. Исто така изобилува со калиум, кој е одличен за целокупното здравје на нервите и мускулите. А, го обожава и Џенифер Лопез.

СОСТОЈКИ:

  • 1 кора од банана
  • 1 ½ шолја вода
  • 1 лажица мед

ПОДГОТОВКА: Откако ќе ја измиете целата, неизлупена банана, отсечете ги краевите. Излупете ја бананата и ставете ја кората во тенџере со средна големина. Кората од банана прелијте со водата и оставете да зоврие. Откако водата ќе зоврие, оставете да се вари 15 минути. Потоа извадете ја кората од водата, чајот став ете го во шолја и засладете го со мед или друг засладувач по желба.