Зошто е здраво да се јаде магдонос?

Се препорачува да се јаде свеж бидејќи само така ги задржува своите здрави и лековити состојки. Докажано е дека има антиинфламаторни својства, како и тоа дека помага во зајакнувањето на имунитетот.

Магдоносот е зачинска билка која се користи уште од минатото поради своите лековити својства и е многу повеќе од зелени гранки и ливчиња за декорација. Нема голема калориска вредност, но е исклучително богат со минерали и витамини. Претставува една од најздравите и најлековитите билки која содржи калиум, железо, магнезиум, манган, бакар. Се препорачува да се јаде свеж бидејќи само така ги задржува своите здрави и лековити состојки. Докажано е дека има антиинфламаторни својства, како и тоа дека помага во зајакнувањето на имунитетот.

Антиоксиданти 

Добрата страна на магдоносот е и тоа што содржи во себе многу антиоксиданти кои се борат против слободните радикали и нивните штетни влијанија врз организмот.

Витамин А и Ц

Магдоносот е богат со витамини А и Ц. Тој содржи четвртина од потребната дневна доза на витамин Ц, а само од неколку гранчиња магдонос кожата и косата стануваат поздрави и имуни на системски болести. Витаминот А помага при проблеми со видот и потребната дневна доза може да ја добиете доколку консумирате четири до пет гранчиња магдонос.

Флавоноиди

Содржи фитохемикалии познати под името флавоноиди. Освен што му даваат боја, тие се и диуретик и можат да го намалат крвниот притисок. Ги прочистува бубрезите од бактерии и токсини и го намалува ризикот од појава на камен во бубрезите.

Ги ублажува стомачните грчеви 

Магдоносот ќе ви го освежи здивот, но и ќе ви ги ублажи стомачните грчеви затоа консумирајте го секојдневно свеж како додаток во салати или главно јадење.