Зошто смоквата е најлековито овошје на светот

Смоквите со причина се нарекуваат рајско овошје од Медитеранот. Нејзини лековити делови се плодот, млечниот сок, листот и кората од дрвото.

Сувата смоква се смета за суперхрана која ни е достапна преку целата година, но тешко може да го надмине сочниот, свеж плод кој на нашите простори се одгледува со години.

Свежата смоква содржи до 80 проценти вода, а со оглед дека од нутриционистички апспект симулира енергија, најдобро е да се јаде наутро.
  • Го намалува крвниот притисок

Смоквите се одличен извор на калиум, кој помага при намалување и регулирање на крвниот притисок. Минералот калиум слабо ни е достапен во храната, а ни е неопходен за функционирање на организмот.

  • Помага при слабеење

Таа е добар извор на прехранбени влакна кои ја подобруваат дигестијата и даваат чувство на ситост, па така помага и во намалување на вишокот килограми. Смоквата содржи поголема количина растопиви и нерастопиви влакна од останатото овошје. Растопивите влакна влијаат и на намалување на холестеролот во крвта. Во 100гр смокви има само 74 калории.

  • Го намалува шеќерот во крвта

Листот од смоква го намалува нивото на шеќерот во крвта. Листот освен во подготовка на различни јадења, може да се користи и кај чај. Некои истражувања покажале дека смоквата помага во регулирање на шеќерот кај лица кои имаат дијабетес тип 1.

Смоквата е најдобро да се јаде наутро, оти обезбедува енергија на телото за цел ден.
  • Помага за добро распложение

Содржи голема количина на витаминот Б6 кој на телото му дава енергија, обезбедува еластичност на кожата и ги јакне мускулите. Овој витамин ја подобрува работата на мозокот, а со тоа и концентрацијата и целокупното расположение. Ако страдате од несоница или ПМС, смоквата поради високиот процент на магнезиум, може да помогне.

  • Содржи богатство на минерали и витамини

Високата концентрација на глукоза и фруктоза претставува здрава замена за белиот, индустриски шеќер. Смоквата содржи многу железо, калциум, калиум, магнезиум, витамин Б6, Е, Ц и витамин А. Богата е со бета-каротен, а помага и при исцрпеност и за детоксикација.